Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponieśli plon. Mimo suszy w gminie Sępólno mieli razem za co dziękować

(SL)
W Radońsku obchodzono uroczyście święto plonów w gminie Sępólno. Były wieńce dożynkowe i dzielenie chleba. Nie obyło się bez występów.
Ponieśli plon. Mimo suszy w gminie Sępólno mieli razem za co dziękować
Lucyna Sztandera

(fot. Lucyna Sztandera)

Barwny korowód przemaszerował spod Ośrodka Zdrowia na boisko przy świetlicy, gdzie ksiądz kanonik Marian Kotewicz odprawił mszę św. w intencji rolników.
Nieco humorystycznym obrzędem dożynkowym w wykonaniu dzieci z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie rozpoczęto ceremonię wręczenia chleba z tegorocznych zbiorów. Starostami dożynek byli Renata Miłaszewska i Krzysztof Tarlach. Renata Miłaszewska mieszka w Radońsku.

Urodziła się w 1967 roku w Chojnicach. Mieszkała w Ogorzelinach, gdzie chodziła do szkoły podstawowej. Po jej ukończeniu rozpoczęła naukę w szkole zawodowej w Chojnicach, a następnie w Technikum Rolniczym również w Chojnicach. Od 1994 roku zamieszkała w Radońsku. Z mężem prowadzi gospodarstwo rolne, które przekazali im rodzice. Obecnie jest trzecią kadencję przewodniczącą koła gospodyń wiejskich w Radońsku.

Krzysztof Tarlach z Wałdówka urodził się w 1983 roku w Więcborku. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Wałdowie. Po jej ukończeniu podjął naukę w Państwowym Technikum Rolniczym w Sypniewie, a następnie kontynuował naukę na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Od najmłodszych lat jest związany z pracą w gospodarstwie i rolnictwem. Wspólnie z żoną prowadzi gospodarstwo rolne, które przejął od rodziców. Zajmuje się hodowlą trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane.

Podczas przemówień podkreślano ważną rolę pracy rolników i ogrodników. Dziękowano im za trud i poświęcenie. Burmistrz nagrodził 11 osób, podkreślając, że wyróżnienia przypadają szczególnie za krzewienie kultury. Otrzymali je: Sławomira Adrych z Wałdówka, Irena Mierzejewska z Iłowa, Lidia Szopińska ze Zboża, Lucyna Kurpik z Grochowca, Lech Powroźnik z Niechorza, Jerzy Kruchna z Wysokiej Krajeńskiej, Robert Sieg z Jazdrowa, Sławomir Zdrojewski z Zalesia, Tomasz Chylewski z Włościborza, Leszek Gruszka z Wałdowa i Zbigniew Duber z Lutowa.

Uroczystości dożynkowe uświetniły występy zespołów z ośrodków kultury z Wałdowa i Lutowa oraz występ kapeli "Leśna Cytra". Zainteresowaniem cieszyły się wystawy zwierząt oraz zderzenie starych maszyn z nowymi, a także liczne stoiska twórców ludowych oraz stoiska sołectw i KGW z potrawami regionalnymi. Wzbudzały pomysłowe wieńce dożynkowe, tradycyjne i bardziej nowoczesne.
Były ciekawe występy artystyczne dzieci z ośrodków kultury z Wałdowa i Lutowa. Można było poczuć atmosferę sianokosów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska