Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Golubiu-Dobrzyniu zostaną uczczone osoby wywiezione w czasach wojny na Syberię

Karolina Rokitnicka
Upamiętnienie zesłanych poprzedziły liczne spotkania komitetu społecznego.
Upamiętnienie zesłanych poprzedziły liczne spotkania komitetu społecznego. nadesłane
Dzięki zaangażowaniu wielu mieszkańców regionu, w Golubiu-Dobrzyniu zostaną uczczone osoby wywiezione w czasach wojny na Syberię.

Kilka miesięcy temu w Golubiu-Dobrzyniu zawiązał się Komitet Społeczny na rzecz ufundowania tablicy pamiątkowej ku czci zesłańców. Z taką inicjatywą wyszła Ewa Kaźmierkiwicz, której dziadkowie zostali wywiezieni do łagru Siewierna Griwa i zmarli na zesłaniu. Okazuje się, że w naszym mieście i jego okolicach jest wiele rodzin, które łączy podobna historia. Ustalono nazwiska 109 osób z regionu, które na przełomie stycznia i lutego 1945r. zesłano do łagrów.

- Sporo pracy włożyliśmy w ustalenie dokładnych nazwisk i imion osób deportowanych w tym okresie do obozów sowieckich. Dzięki ustaleniom Mariana Wąsewicza i Piotra Orfina dokonaliśmy korekty listy osób deportowanych - mówi Ewa Kaźmierkiewicz.
Komitet zorganizował kilka spotkań w spawie uhonorowania osób wywiezionych. Wzięły w nich rodziny bohaterów oraz osoby zainteresowane tematem zsyłki. Zrodził się pomysł, by w mieście odsłonić pamiątkową tablicę im poświęconym. Komitet porozumiał się z proboszczem parafii w Golubiu i otrzymał zgodę na umieszczenie tablicy przy kościele, naprzeciw krzyża misyjnego. Odsłonięcie pomnika-tablicy nastąpi w sobotę 5 września.

- Zapraszamy na to wydarzenie rodziny osób zesłanych, a także pasjonatów historii i osoby, które chcą oddać cześć bohaterom. Na uroczystości pojawią się m.in. lokalne władze oraz dzieci deportowanych. Dziś mają około 90 lat, wielu pamięta tragiczne wydarzenia sprzed lat. Podzieli się nimi m.in. 86-letni Henryk Holtz z Torunia, który miał 16 lat, gdy rozgrywał się wojenny dramat - dodaje Ewa Kaźmierkiewicz.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 11 mszą w golubskim kościele. Po nabożeństwie zostanie odsłonięta tablica, przy której honorową wartę będą sprawowali harcerze. Zaplanowano okolicznościowe wystąpienia i złożenie kwiatów. Po uroczystości, członkowie rodzin zesłańców spotkają się w kameralnym gronie. Otrzymają publikację historyczną na temat wydarzeń sprzed lat, którą opracował nauczyciel historii Szymon Wiśniewski. Poprowadzi on sobotnią uroczystość.

Patronem obchodów 70-tej rocznicy deportacji ludności jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska