Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osie i okolice doczekały się już drugiej serii dawnych pocztówek

Opracował CIEM
Most na Wdzie w Tleniu sfotografowany około 1938 r. Wydany na karcie przez  J. Heina w Osiu
Most na Wdzie w Tleniu sfotografowany około 1938 r. Wydany na karcie przez J. Heina w Osiu Nadesłane
Wznowienia kart pocztowych z lat 1900-1945 można odebrać za darmo m.in. w ośrodku kultury. To nie pierwsza tego typu publikacja. Dodruku doczekała się też pierwsza część z 2005 roku

Każdy kto był w Osiu i okolicach np. w Tleniu czySkrzyniskach na zawsze pozostanie pod urokiem tych miejsc, które według wielu lepiej reprezentują Bory Tucholskie niż bezpośrednie okolice samej Tucholi.

Dla tych osób, ale nie tylko przygotowano już drugą odsłonę wydawnictwa przedstawiającą gminę Osie na dawnych pocztówkach.
Wznowiono również nakład pierwszej części. Publikacja nazywa się "Gmina Osie na dawnej fotografii 2" i jest dostępna za darmo w siedzibie Wdeckiego Parku Krajobrazowego oraz w Centrum informacji Turystycznej Gminnego Ośrodka Kultury. Redaktorem cyklu jest Mariusz Chudecki, zapalony kolekcjoner dawnych kart pocztowych.

- Zakupienie blisko 50 pocztówek, z których wykorzystałem 35, zajęło mi 10 lat. Wszystkie pochodzą z okresu 1900-1945 i tematycznie są związane z gminą Osie - opowiada Chudecki. Zostały wydane głównie przez lokalnych wydawców ze Świecia, Osia, Czerska, Tucholi ale także z dalszych stron np. Poznania i Sopotu. W opublikowanym zbiorze najwięcej jest widoków Tlenia i Osia. Do rzadkości należą pocztówki ukazujące Łążek, Brzeziny czy Żur. - Nie spotkałem dotąd żadnej z widokami Wierzchów, Pruskich, Jaszcza, Miedzna - mówi kolekcjoner.
Wśród kart dotyczących Tlenia znajduje się prawdziwy rarytas - jest to fotografia tzw. "ojca Piekła" - człowieka z przysiółka o tej nazwie, który znajduje się około kilometr od Tlenia w górę rzeki.

Chudecki dotarł do informacji o tym mężczyźnie, na którego temat legendy do dziś krążą wśród mieszkańców. Określano go czasem po niemiecku Höllenvater, co znaczy właśnie ojciec Piekła. - To Wawrzyniec Sowiński, syn Jakuba Sowy, którego nazwisko przekształcono z czasem na Sowiński, powstaniec styczniowy urodzony w 1825 r. Wbrew podpisowi na pocztówce nie miał wówczas 95 lat a 87. Osoba popularna na początku XX w. w tych okolicach z racji wieku i znajomości XIX wiecznych dziejów tych terenów.

Redaktor zbioru nie uważa się wcale za prawdziwego filokartystę. Bardziej pasuje mu określenie lokalnego patrioty.
- Obydwie kolekcje stworzyłem wyłącznie z myślą o ich udostępnieniu mieszkańcom gminy Osie i turystom, by w ten sposób pokazać i utrwalić w świadomości społecznej elementy krajobrazu kulturowego tych terenów, które współcześnie już nie istnieją lub uległy znacznym zmianom np. w wyniku budowy elektrowni Żur i utworzenia Zalewu Żurskiego czy też działań wojennych w 1945 r. - tłumaczy Chudecki.
Zestawy pocztówek uzupełniły po dwie karty ze zbiorów Józefa Krei i Feliksa Skrzoski oraz sześć zdjęć z kolekcji trzech panów. W 2005 r. Bractwo Czarnej Wody wydało pierwszy zestaw reprintów pocztówek. Była to pierwsza tego typu inicjatywa w powiecie świeckim. Składał się z 19 pocztówek i 3 zdjęć. Zawierał widoki z Osia, Tlenia, Żuru i Szarłaty. Jego dwutysięczny nakład już po 3 latach wyczerpał się.

A zainteresowanie nim jest wciąż spore. Dlatego Daniel Siewert - dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego, podjął decyzję o wznowieniu tego wydania w nakładzie 2000 sztuk. Natomiast zestaw "Gmina Osie na dawnej fotografii 2" składa się z niepublikowanych dotąd 19 pocztówek i 3 zdjęć z widokami: Tlenia, Osia, Łążka, Skrzynisk. Jego nakład to 4000 sztuk.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska