Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Placówki ponadgimnazjalne w Świeciu są już gotowe na rozpoczęcie nowego roku szkolnego

Sławomir Jóźwiak
Uczniowie coraz częściej zamiast klasycznego liceum wybierają technika lub zawodówki. Przyciąga ich głównie możliwość szybkiego zdobycia zawodu i kwalifikacji do jego wykonywania.
Uczniowie coraz częściej zamiast klasycznego liceum wybierają technika lub zawodówki. Przyciąga ich głównie możliwość szybkiego zdobycia zawodu i kwalifikacji do jego wykonywania. Andrzej Bartniak
Już za niecałe dwa tygodnie młodzież wróci w szkolne mury. Najwięcej nowych uczniów, bo aż 292, pojawi się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu, z czego zaledwie 21 uczęszczać tam będzie do klasy liceum ogólnokształcącego.

Najmniej uczniów przybędzie w Zespole Szkół Menedżerskich w Świeciu. Tam nowych adeptów wiedzy przybędzie zaledwie 45. Również liczba osób przyjętych do I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy nie jest wysoka i wynosi 65.

Wybierają zawód

Większość młodych ludzi wybiera perspektywę nauki z zawodem. Uczniowie technikum i zawodówki stanowią prawie 65 procent wszystkich pierwszoklasistów w powiecie świeckim.

Wśród osób wybierających czteroletnią szkołę średnią największą popularnością cieszy się technik logistyk.

Od pierwszego września w klasach o tym profilu będzie się uczyło 61 dzieci w trzech szkołach: ZSP w Świeciu i ZSP w Nowem oraz "menadżerze".
Na drugim miejscu znajduje się technik informatyk z liczbą 36 chętnych. W tym zawodzie można kształcić się tylko w Świeciu przy ulicy Kościuszki bądź przy ul. Żwirki i Wigury.

- Nie dziwię się wyborom młodych ludzi. Idąc do zwykłego liceum tak naprawdę poza maturą, nic nie mamy. Trzeba iść na studia, po których też nie mamy gwarancji zatrudnienia - mówi ojciec jednego uczniów, który rozpocznie naukę w technikum.

- Dlatego cieszę się, że syn tak wybrał. Tutaj po czterech latach ma się już tytuł technika i w razie czego można załapać się do jakiejś roboty.
Jego zdaniem potencjalny pracodawca widząc papiery ukończenia technikum lub zawodówki, będzie miał pewność, że ubiegający się o pracę zdobył w toku nauki niezbędne umiejętności praktyczne do jego wykonywania.

Szkoły pełne nowości

Licea, pomimo braku zajęć zawodowych, posiadają obecnie w swojej ofercie tak zwane zajęcia uzupełniające, wśród których można znaleźć: zajęcia teatralne, informatykę w zastosowaniach czy język rosyjski.- Od tego roku szkolnego wprowadzamy także obowiązkowe zajęcia dodatkowe: ratownictwo w pożarnictwie - mówi Ewa Szczepanowska, dyrektorka I LO w Świeciu.

Również inne placówki w tym roku wprowadzą pewne nowości. W II LO od tego roku będzie się można uczyć języka hiszpańskiego. Zespół Szkół w Nowem wprowadził z kolei w klasie ogólniaka zajęcia mundurowe i biomedyczne.

Mniej znaczy lepiej

Większość nowo powstałych klas będzie liczyć od 24 do 30 uczniów. Wyjątek w powiecie stanowią jedynie Zespół Szkół Menadżerskich oraz I Liceum Ogólnokształcące w Świeciu. W pierwszej placówce liczba osób w klasie nie przekracza 18. Druga umieściła w swoich klasach nie więcej niż 22 osoby.

- Tak się lepiej pracuje - mówi dyrektorka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska