Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na boisku przy zamku krzyżackim w Świeciu powstaje niecodzienna konstrukcja - otwarta galeria sztuki

Sławomir Jóźwiak
Artyści nieustannie pracują przy tworzeniu arki. Szkielet konstrukcji stanowić będzie stary autobus, jednak jej ostateczny kształt zależeć będzie głównie od inwencji mieszkańców
Artyści nieustannie pracują przy tworzeniu arki. Szkielet konstrukcji stanowić będzie stary autobus, jednak jej ostateczny kształt zależeć będzie głównie od inwencji mieszkańców Sławomir Jóźwiak
Performance i happening znowu zawitały do Świecia. Szykuje się niezwykły pochód.

W Świeciu rozpoczęła się kolejna edycja projektu "Przebudzenie". Tegoroczna akcja nosi tytuł "Arka - otwarta galeria sztuki" i potrwa do 12 sierpnia. Całość zakończy się uroczystym pochodem podczas, którego tytułowa arka zostanie przeniesiona z płyty przyzamkowego boiska na Duży Rynek.

Jak podkreślają artyści zaangażowani w to wydarzenie, przeniesienie konstrukcji będzie miało podwójny wydźwięk. Z jednej strony będzie ono obrazować przeniesienie miasta na drugi brzeg Wdy. Drugim aspektem jaki chcą ująć twórcy, jest symboliczne ratowanie sztuki. Materiały do stworzenia arki chcą w dużej mierze uzyskać od mieszkańców. - Każdy może przyjść, przynieść coś od siebie i wkomponować to w okręt, pomóc - mówi Romuald Dworakowski, kierownik ośrodka kultury w Świeciu. - Taki też jest zamysł tego projektu, żeby to ludzie mieli wpływ na jej ostateczny wygląd.

Historia o dawaniu

Jak mówi Paweł Althamer, jeden z organizatorów akcji, mieszkańcy Świecia podczas budowy arki będą mieli niebywałą okazję do obdarowywania się nawzajem.
- Przychodzą mi na myśl słowa takiej piosenki, "nie mogę Ci wiele dać, bo sam niewiele mam" - mówi. - Ale w tym projekcie nie chodzi tak naprawdę o dawanie. Chodzi raczej o wymianę. Każdy kto przyłoży się do stworzenia arki, da tak naprawdę coś od siebie, taką małą cząstkę i w równym stopniu będzie mógł czerpać z cząstek innych. Tylko w takim wypadku będziemy mogli mówić, że chodzi o dawanie. Kiedy dokonamy aktu samoobdarowania poczujemy się lepiej.

Dziwny korowód

Obok prowadzonej budowy powstał niezwykły szałas, który jak śmieją się artyści, ma stanowić stocznię dla budowanego okrętu. W założeniu ma to być miejsce, gdzie będzie można na chwilę się zatrzymać i zwyczajnie zadumać. Obiekt ten będzie też służył do warsztatów przeprowadzanych przez Artiego Grabowskiego, artystę performera. Wraz z mieszkańcami Świecia przygotuje on niezwykłą choreografię, która ozdobi korowód prowadzący arkę na Duży Rynek.

Z przebiegu całości wydarzenia będzie można zobaczyć film dokumentalny, który realizuje Rafał Żurek z zespołem. - To bardzo ważne, żeby podkreślić, że to nie ja jestem odpowiedzialny za ten projekt - mówi Althamer. - Ja tutaj co najwyżej pomagam. Każdy z nas ma praktycznie taki sam wkład, niezależnie czy jest artystą, czy zwykłym mieszkańcem.

Kolejny projekt z cyklu Przebudzenie ruszy już 24 sierpnia . Będzie on zakładał realizację utworu muzycznego, który wykonany zostanie przez złożony z około trzydziestu osób chór. Koordynatorem tej akcji będzie muzyk Zorka Wollny. Utwór finalnie zaprezentowany zostanie podczas podsumowującego całą tegoroczną edycję specjalnego koncertu w murach krzyżackiego zamku.

Finał obecnej akcji rozpocznie się 12 sierpnia o godzinie 17.00 na boisku przy zamku. Arka po przeniesieniu na Duży Rynek pozostanie tam jakiś czas pełniąc rolę otwartej galerii sztuki.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska