Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobotni nie chcą jechać z Dobrzynia nad Wisłą do PUP w Lipnie

Jan Jankowski/Tygodnik Lipnowski
Bezrobotni muszą osobiście stawiać się w urzędzie.
Bezrobotni muszą osobiście stawiać się w urzędzie. Marcin Jaworski
Na prośbę czytelników "Tygodnik Lipnowski" interweniował w sprawie zgłaszania się bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lipnie.

- Mieszkamy w Dobrzyniu nad Wisłą. Jesteśmy bezrobotni, ale zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lipnie, jako poszukujący pracy. Musimy zgłaszać się w PUP tylko po to, aby podpisać listę. Nikt nam nic nie oferuje. Wszystko zajmuje góra dwie minuty, ale jechać trzeba - wyjaśniają mieszkańcy, którzy obawiając się urzędników nie chcą podawać swojego imienia i nazwiska. - Obliczyliśmy, że na przejazdy autobusem do Lipna wydajemy rocznie około 180 złotych. Dla nas to bardzo duży wydatek. Nie mamy pracy, nie mamy dochodów. Dla nas liczy się każdy grosz.

Zdaniem mieszkańców burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyń mógłby coś zrobić, aby urzędnicy przyjeżdżali do Dobrzynia, by zebrać podpisy od osób bezrobotnych.- Problem jest mi znany - powiedział Jacek Waśko, burmistrz w rozmowie z "Tygodnikiem Lipnowskim".. - W tej sprawie rozmawiałem już z dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy oraz ze starostą lipnowskim. Proponowałem udostępnienie pomieszczeń, a nawet sprzęt, na przykład komputery. Dyrektor, jak i starosta przyjęli problem do wiadomości, i na tym się zakończył się podniesiony problem. Ja nie mogę im nic nakazać. To nie należy do moich kompetencji - dodaje Jacek Waśko.
Dyrekcja PUP informuje, że nie ma takiej możliwości, by bezrobotni odhaczali się w miejscu zamieszkania, a nie w urzędzie. - Nie ma takiej możliwości, abyśmy wykonywali naszą pracę poza miejscem urzędu pracy - wyjaśnia Mieczysław Rojek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lipnie. - To nieprawda, że pobyt w naszym urzędzie zaczyna się i kończy wyłącznie na podpisaniu listy przez osobę bezrobotną.

Zdaniem Mieczysława Rojka, od dawna nie jest to zwykłe podpisanie listy. - Każdy bezrobotny otrzymuje konkretną propozycję. Są to propozycje stażu lub pracy. Inna sprawa, że nie wszyscy bezrobotni chcą skorzystać ze złożonych przez nas propozycji - dodał. - Bycie bezrobotnym nie oznacza ciągłego przebywania w czterech ścianach i oczekiwania na telefon z propozycją zatrudnienia. Bezrobotni muszą się sami aktywizować. Kontakt z urzędem to także pewna forma aktywizacji.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska