Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Goście śpiewają im na urodziny "200 lat". To dlatego, że jubilaci, o których mowa, mają przynajmniej jeden cały wiek na karku

Katarzyna Piojda
115 lat ma teraz najstarsza Polka, a najstarszy Polak jest od niej o dwa lata młodszy
115 lat ma teraz najstarsza Polka, a najstarszy Polak jest od niej o dwa lata młodszy archiwum GP
- Nieważne, co mamy wpisane w metrykach. Ważne, że człowiek czuje się najwyżej na 80 lat - żartują bydgoszczanie, którzy codziennie spotykają się w Domu Dziennego Pobytu "Senior".

Oni to i tak jeszcze młodzieniaszki w porównaniu z niektórymi mieszkańcami Kujawsko-Pomorskiego. Z najnowszych danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że w Polsce żyje około 4200 osób mających 100 lat i więcej. Zestawienie zostało przygotowane w oparciu o rejestr PESEL z początku czerwca.
Jak mówi Małgorzata Woźniak, zdecydowaną większość stulatków - ponad 3400 osób - stanowią kobiety. Najstarsze Polki liczą sobie 115 lat, a najstarsi Polacy - 113.

Przeczytaj także: 101. urodziny pana Czesława, honorowego obywatela Grudziądza

Dla porównania: rok temu resort MSW przygotował podobny raport. Doliczył się ponad 4400 takich osób. Wówczas najstarsza Polka miała 120 lat, a najstarszy mężczyzna był od niej rok młodszy. Wtedy mówiło się o eksplozji 100-latków. Teraz też się o niej mówi.

Żadna słaba płeć

W naszym regionie żyje 260 seniorów, którzy przekroczyli ten magiczny wiek. Niby kobiety to słaba płeć, ato jednak panie przeważają. I to znacznie! W naszym województwie mieszka aż 214 pań w takim sędziwym wieku.
W głównych miastach regionu większość 100- i więcej latków to również panie.

Choćby w takiej Bydgoszczy: - Z naszych rejestrów wynika, że w Bydgoszczy żyją 73 takie osoby, w tym 59 kobiet - informuje Iwona Gassowska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Bydgoszczy. - Najstarsza mieszkanka miasta ma 106 lat. Najstarszy bydgoszczanin to 104-latek.

Społeczeństwo się starzeje. W regionie pojawia się coraz więcej klubów seniora, domów dziennego pobytu i innych placówek z myślą o pomocy osobom starszym i schorowanym. Placówki całodobowe też działają. - W naszej przebywa dziesięć osób - przyznaje Magdalena Strzeżecka, właścicielka Domu Seniora Ciechocinek. - Średnia wieku naszych pensjonariuszy wynosi 85 lat. Najstarsza osoba ma o dziesięć więcej.

Podobnych placówek przybywa, bo jest popyt. Przybywa też problemów. - Coraz więcej osób potrzebuje opieki w coraz młodszym wieku - uważa Strzeżecka. - Wielu ludzi, którzy do nas trafiają, ma 74 lata.

Niektóre rodziny, nie ma co ukrywać, pozbywają się swoich krewnych na starość. Zdarza się, że pacjenci w podeszłym wieku, gdy trafią na oddział geriatryczny, leżą znacznie dłużej niż zalecają lekarze. To dlatego, że córki czy synowie albo wnuki tych pacjentów nie chcą ich odebrać ze szpitala.

To się opłaca

Są i tacy, którzy mieszkają z seniorami, bo im się to opłaca. Dosłownie. Poza standardową emeryturą mogą liczyć na tzw. świadczenie honorowe. Emeryci otrzymują je automatycznie z chwilą ukończenia 100 lat. To prawie podwójna wypłata. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca "honorowe" fundusze.

Demografowie mówią, że seniorów będzie nam przybywać. W 2035 roku w kraju będzie żyło ponad 14 tysięcy Polaków i Polek, którzy mają minimum 100 lat.

- I chętnie zaśpiewalibyśmy im "200 lat" - dodają seniorzy z bydgoskiego "Seniora". - Sobie też.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska