Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad jeziorem Grodno mają monopol na dobre warunki

Karolina Rokitnicka, [email protected]
W piątek otwarto sezon turystyczny nad Jeziorem Grodno. W programie były m.in.zmagania sportowe i występy artystyczne.
W piątek otwarto sezon turystyczny nad Jeziorem Grodno. W programie były m.in.zmagania sportowe i występy artystyczne. Karolina Rokitnicka
Sezon letnich i plażowych kąpieli już się rozpoczął. Wiele wskazuje na to, że jedynym strzeżonym kąpieliskiem w powiecie golubsko-dobrzyńskim będzie to nad jeziorem Grodno.

- Do ubiegłego roku mieliśmy do dyspozycji także strzeżone kąpielisko w Okoninie. Jednak pomost grozi zawaleniem, więc nie może ono tak funkcjonować. Jest nakaz jego rozbiórki. Na razie niezrealizowany. Dopiero gdy niebezpieczny pomost zniknie, możliwe będą tu kąpiele. Jeśli zarządca nie zatrudni ratownika, konieczne będzie oznaczenie, że jest to plaża niestrzeżona. Nie ma zastrzeżeń co do działania wypożyczalni sprzetu wodnego w Okoninie - informuje Henryk Jeziorski z WOPR.

Teren nad jeziorem Okonin należy do nadleśnictwa. Zarządza nim Stowarzyszenie Właścicieli Domków Letniskowych. Tak więc na razie monopol na dobrą infrastrukturę i bezpieczne kąpielisko ma gmina Golub-Dobrzyń, która posiada Ośrodek Wypoczynkowy nad Grodnem. W ubiegłym roku został on zmodernizowany w ramach projektu "Rozbudowa infrastruktury wypoczynkowej i poprawa bezpieczeństwa uprawiania specyficznych form turystyki poprzez utwardzenie ścieżki rowerowej i zagospodarowanie terenu wokół ośrodka wypoczynkowego". Wyremontowano budynek restauracji, powstały miejsca do grillowania, zmodernizowano parking, nasadzono zieleń i wymieniono małą architekturę. Ponadto, w porozumieniu z miastem i powiatem, wybudowano ścieżkę pieszo-rowerową z Golubia-Dobrzynia do Nowogrodu. Całość kosztowała ponad 720 tys. zł.
- Mieszkańcy potrzebują miejsca do rekreacji. Ośrodek w Grodnie świetnie się do tego nadaje, jednak potrzebne są pewne nakłady. Małymi kroczkami staramy się realizować niezbędne inwestycje - mówi wójt Marek Ryłowicz.

Obiektem zarządza Spółdzielnia Socjalna Zorza. Została założona trzy lata temu przez uczestniczki szkoleń organizowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Początkowo pracowało tu pięć osób, w związku z rozwojem teraz jest ich już 9. Spółdzielnia prowadzi restaurację, w której obsługuje plażowiczów i organizuje imprezy okolicznościowe, firmowe i różne spotkania. Stara się także pozyskać dotację na sprzęt komputerowy, by stworzyć warunki do szkoleń. Podjęto też starania, by zakupić sprzęt wodny - kajaki i rowery.

Ponadto Zorza pełni nadzór nad polem namiotowym, parkingiem i plażą oraz ma do wynajęcia 6-osobowy domek. W tym sezonie niezmienione zostają ceny za parking i wstęp na plażę - nadal to 1 zł. W zamian - toalety, śmietniki, ratownik.- Nie chcemy zarabiać na tym ośrodku. Zależy nam, by był instytucją samofinansującą i nie obciążał napiętego budżetu gminy. Stąd te symboliczne opłaty - dodaje wójt Ryłowicz.

W tym roku zaplanowano szereg imprez plażowych, m.in. festiwal disco i Noc Sobótkową. W piątek zorganizowano otwarcie sezonu. W programie były m.in. turnieje w plażowej siatkówce i piłce nożnej, biegi, wyścigi kolarskie, festiwal piosenki wakacyjnej i turystycznej, warsztaty plastyczne, gry, konkursy, zabawy, pokazy motorowodne.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska