Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Golubiu-Dobrzyniu po metamorfozie - nowa jakość, lepsza oferta

Karolina Rokitnicka
Zakończyły się prace związane z modernizacją szpitala w Golubiu-Dobrzyniu i dostosowaniem go do unijnych wymagań
Zakończyły się prace związane z modernizacją szpitala w Golubiu-Dobrzyniu i dostosowaniem go do unijnych wymagań Karolina Rokitnicka
Remont oddziałów, budowa bloku operacyjnego oraz plany na kolejne inwestycje - szpital w Golubiu-Dobrzyniu na europejskim poziomie.

W ostatnich dniach zakończyły się prace związane z modernizacją szpitala i dostosowaniem go do unijnych wymagań. Projekt był realizowany w golubskim szpitalu od 5 lat, jednak dopiero w ostatnich miesiącach nastąpiła realizacja większości zadań. Metamorfozę przeszły wszystkie oddziały zlokalizowane na I i II piętrze - dziecięcy, noworodkowy, wewnętrzny, chirurgia, kardiologia, ginekologia i położnictwo. Inwestycja pochłonęła 2,5 mln złotych. Kompleksowy remont objął prace budowlane, elektryczne, wodno-kanalizacyjne. Dzięki wymianie okien, drzwi, podłóg, armatury jest ładniej i nowocześniej. Poprawiła się także funkcjonalność. Zarówno pacjenci, jak i osoby odwiedzające lecznicę mają do dyspozycji więcej łazienek.

- Na oddziale położniczym przy każdej sali jest łazienka. Wcześniej była tu jedna toaleta na cały oddział. Podobnie było na oddziale dziecięcym. Zamiast jednej łazienki dla pacjentów, są cztery. Tutaj jest także toaleta dla rodziców pacjentów - informuje prezes szpitala Michał Kamiński.

Czytaj także: Regularnie jedz. Nie wierz w diety cud

W ostatnich dniach zakończyła się również budowa bloku operacyjnego, realizowana w ramach tego samego projektu, co remonty oddziałów. Nadzór budowlany już dokonał odbioru technicznego. Obiekt ma 370 m kw. Zlokalizowano w nim dwie sale operacyjne, salę wybudzeniową oraz obszerne zaplecze techniczne - szatnie, WC, węzły sanitarne i śluzy, pomieszczenia do przygotowania personelu i pacjenta, magazyny.

- Zastosowaliśmy komfortowe i nowoczesne rozwiązania. Ściany bloku wykonano są ze szkła oraz stali malowanej proszkowo. Krany wyposażone są w fotokomórki, by personel mógł z nich korzystać bezdotykowo. Zastosowane są wygodne systemy otwierania i zamykania drzwi - dodaje Michał Kamiński.

Teraz potrzeba kilku tygodni na doposażenie obiektu w meble, przeniesienie części wyposażenia ze starego bloku, a także sprzątanie i dezynfekcje. Pierwsze zabiegi będą tu przeprowadzane już w lipcu. Budowa bloku operacyjnego kosztowała 3,15 miliona złotych. Do tego dochodzą jeszcze koszty jego wyposażenia.

Jest pomysł, by na starym bloku operacyjnym przeprowadzać jednodniowe zabiegi urologiczne. Wszystko jest jednak uzależnione od tego czy uda się pozyskać kontrakt na nie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Przed nami kolejne wyzwanie. Wspólnie z władzami powiatu wracamy do pomysłu budowy nowego pawilonu dla oddziału chorób płuc i gruźlicy. Jego projekt powstał w 2011 roku. Wymaga dostosowania do obecnych standardów - mówi prezes Kamiński.

Kolejnym etapem ma być pozyskanie unijnego wsparcia na realizację projektu.

- Nowa perspektywa finansowa napawa optymizmem jeśli chodzi o inwestycje prozdrowotne. Jeżeli uda się wybudować nowy obiekt dla oddziału płucnego, to podejmiemy działania, by w dotychczasowym powstał oddział opieki dla seniorów, tzw. geriatrii - informuje starosta powiatu golubsko-dobrzyńskiego Andrzej Okruciński.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska