Wychowanek Ruchu Grudziądz - pływak Tomasz Polewka ma kwalifikacje na igrzyska w Rio de Janeiro!

(marz)
W mistrzostwach Polski seniorów w Szczecinie Tomasz Polewka startował też w zwycieskiej sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Jego AZS/AWF Katowice wygrał GP/Archiwum
W pływackich mistrzostwach Polski seniorów i młodzieżowców w Szczecinie Tomasz Polewka, rywalizując z mistrzem świata, Radosławem Kawęckim, wyśrubował swój wynik i już wie, że pojedzie na mistrzostwa świata w br. oraz igrzyska olimpijskie do Rio de Janeiro w 2016 r! Na dokładkę pobił rekord Polski (swój) na 50 m grzbietem i jako pierwszy Polak złamał granicę 25 sekund na tym dystansie.

Kwalifikacje olimpijskie wywalczył na 100 m stylem grzbietowym

Grudziądzanin Tomasz Polewka startuje obecnie w barwach AZS/AWF Katowice
Grudziądzanin Tomasz Polewka startuje obecnie w barwach AZS/AWF Katowice GP/Archiwum

(fot. GP/Archiwum)

W mistrzostwach Polski seniorów Polewka "odpuścił" sobie start na 200 m stylem grzbietowym. Obserwował swojego rywala - Kawęckiego, który na tym dystansie, ze znakomitym czasem 1:56,38 , zdobył złoto mistrzostw Polski oraz kwalifikację na mistrzostwa świata oraz olimpiadę.

To wyzwoliło w Polewce ducha walki., Miał świadomość, że na 100 m grzbietem musi popłynąć najlepiej w życiu, żeby nawiązać walkę z Kawęckim. Sensacja wisiała w powietrzu, bo grudziądzanin wygrał eliminacje z czasem 55,31, gdy Kawęcki był trzeci...

Jednak doświadczony Kawęcki przypilnował finału i był najszybszy, zaś Polewka zajął 2. miejsce, ustanawiając rekord życiowy 54,34! Zacięta rywalizacja zaprocentowała. Ten czas daje Polewce kwalifikację na mistrzostwa świata w Kazaniu (sierpień) oraz igrzyska olimpijskie w Brazylii!

Rekord Polski Polewki na 50 m grzbietem

Polewka dał też popis na swym koronnym dystansie: 50 m grzbietem. Z marszu wygrał eliminacje, a w finale zmiażdżył rywali. Ustanowił nowy rekord Polski: 24,80 (pobił swój, poprzedni 25,12). To na dziś 6. wynik na świecie! Drugi był Krzysztof Jankiewicz, trzeci Kawęcki.
Dystans ten nie jest konkurencją olimpijską, Polewka musi w dalszym ciągu śrubować czas na 100 m. stylem grzbietowym.

Podczas mistrzoistw Polski Polewka płynął też w sztafecie AZS AWF Katowice 4 x 100 m st. zmiennym. Ekipa z Katowic wygrała. Poprawiła rekord Polski.