Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znów spotkają się Kaszyńscy rozsiani po Polsce i świecie

Stanisław Kaszyński [email protected]
Kaszyńscy coraz pełniej poznają przodków i pielęgnują dorobek członków swojego rodu. Wkrótce będą mieć po temu kolejną okazję.

Tegoroczny koniec czerwca będzie szczególnie znaczący w dziejach rodu Kaszyńskich ze względu na czwarte już ich spotkanie i pierwszą międzynarodową wystawę ich dorobku.

Trwające od ponad roku przygotowania zaowocują pokazem kilkuset eksponatów, udostępnionych przez prawie czterdziestu członków rodu z Polski, a także z USA, Francji, Anglii, Litwy i Ukrainy. Na wystawie, która otwarta zostanie 20 czerwca br. o godzinie 18 w Ośrodku Portofino w Pątnowie k. Konina, znajdą się liczne publikacje naukowe, popularnonaukowe i literackie, malarstwo, grafika i rysunek, fotografie i film, kilimy i haft artystyczny, projekty architektoniczne, zbiory kolekcjonerskie, dyplomy, odznaczenia itp.
Są wśród nich m. in. publikacje naukowo-literackie prof. Stefana H. Kaszyńskiego i jego żony prof. Marii Kryształowicz-Kaszyńskiej z Poznania, kilimy herbowe mistrza tkactwa artystycznego Józefa W. Kaszyńskiego z Łodzi, malarstwo rokującej artystyczny rozwój Anny Kaszyńskiej-Ross z Wilna, awangardowe grafiki Thomasa P. S. Kaszynskiego i projekty architektoniczne Richarda Kaszynskiego z Lille, okazy z kolekcji porcelany Ludmiły Kaszyńskiej-Czechak z Trowbridge.

Wystawie towarzyszyć będzie kolorowy plakat, który zaprojektował francuski artysta grafik Thomas P. S. Kaszynski z Lille, a kunsztownie wydrukował Zakład Poligraficzno-Wydawniczy Pozkal w Inowrocławiu. W uroczystym otwarciu tej specyficznej wystawy weźmie udział około stu pięćdziesięciu członków rodu z kraju i zagranicy, a także ponad pięćdziesięciu przedstawicieli władz naszego regionu, dziennikarzy i sympatyków rodu.
Atrakcją uzupełniającą wystawę również może się okazać pokaz Agaty Kaszyńskiej-Wostruchowaite z Wilna, często nagradzanej reprezentantki Litwy w gimnastyce sportowej.

Wspomnienie dziejów rodu
W dorobku organizatorów spotkań członków rodu jest zarówno jego integracja, jak i coraz pełniejsze poznanie jego dziejów, sięgających przełomu XIII i XIV w. Wtedy to właśnie żyła księżna Anna Kaszyńska (1279 - 2 X 1368 Kaszyn), wnuczka Aleksandra Newskiego, późniejsza święta cerkwi prawosławnej.

Dotychczasowy twórczy wysiłek wielu przedstawicieli rodu w żmudnym gromadzeniu informacji, dokumentów i fotografii zmaterializował się w postaci aż czterech książek, starannie wydanych przez inowrocławską Drukarnię Pozkal pod ogólnym tytułem Kaszyńscy. Poza obszernymi sprawozdaniami ze spotkań w latach 2009, 2011, 2013 zawierają one 3.250 biogramów, ponad półtora tysiąca dokumentów i fotografii, wybrane fakty z dziejów rodu i opis wędrówek śladami rodaków po Ukrainie, szczególnie zaś po Huculszczyźnie, których inicjatorem i organizatorem był mieszkający w Lille dr Marc Kaszynski z rodziną.
Niemal każdego dnia archiwum rodu wzbogaca się o nowe informacje biograficzne, a także cudem odnalezione dokumenty i fotografie. Dotychczasową wiedzę o dziejach rodu i jego przedstawicielach udało się zgromadzić dzięki wieloletniemu zaangażowaniu wielu osób. Czołówkę tego grona stanowią: dr Marc Kaszynski z Lille, Raymond Kaszynski z Aniche, prof. Piotr Kaszyński z Nashville i Janusz Kaszyński z Gdyni, a także Stanisław Kaszyński z Krakowa. Znaczący wkład w to dzieło wnieśli także: Andrzej B. Kaszyński z Warszawy, Małgorzata Szurgot z Brudzewa, Ryszard Kaszyński z Turku, Bożena Kokot z Sulmierzyc, prof. Jerzy Kaszyński ze Szczecina, Benedykt Kaszyński z Łowicza i wielu innych.

Spotkanie w Pątnowie. Będzie ciekawie
Drugi dzień spotkania rodu Kaszyńskich w Pątnowie w niedzielę 21 czerwca br. rozpocznie poranne nabożeństwo w nawie głównej bazyliki w Licheniu w intencji wszystkich noszących to nazwisko.

W jego trakcie odczytane zostaną uroczyste adresy do członków rodu nadesłane przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego. Podobne nadesłali także: prof. Jan Miodek, poseł Eugeniusz Kłopotek, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego dr Dariusz Kurzawa, minister Edward Szymański i dyrektor Wydziału Kultury UM Krakowa Stanisław Dziedzic.

Przedpołudniowe spotkanie wypełni przypomnienie najważniejszych wydarzeń i głównych zamierzeń. Nowością będzie wystąpienie multimedialne dr. n. med. Marcina Woźniaka, który w minionym roku przeprowadził badania genetyczne wybranych członków rodu z różnych jego gałęzi i przedstawi ich plon. Natomiast Benedykt Kaszyński z Łowicza przedstawi koncepcję ogólnopolskiego stowarzyszenia, skupiającego członków i sympatyków rodu.
Jak zawsze ciekawą będzie popołudniowa sesja zdjęciowa. Nowością będą zdjęcia grupowe rodaków noszących to samo imię, wykonujących ten sam zawód lub wywodzących się z tej samej miejscowości.

Dziś nietrudno zgodzić się z przekonaniem kard. Józefa Glempa, który w adresie do zebranych w 2009 r. napisał m. in.: "Wierzę, że również w przyszłości Kaszyńscy twórczo i owocnie służyć będą Polsce".

Dodajmy, że uczestnicy tegorocznego spotkania obdarowani zostaną cenną pamiątką na szklanej tarczy herbowej, przygotowaną z inicjatywy Piotra Opasa prezesa firmy GLASPO, właściciela ośrodka w Pątnowie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska