Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te niezwykłe fotografie będą w Suchej [zdjęcia]

(jw)
Te zdjęcia mają swój urok.
Te zdjęcia mają swój urok. Archiwum muzeum w Toruniu
"Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach" - pod takim tytułem Muzeum Etnograficzne w Toruniu zorganizowało wystawę.
Ciekawa wystawa w Toruniu mieszkańca SuchejPewnie mieszkańcy  gminy Lubiewo dojrzą na zdjęciach siebie lub swoich bliskich.

Ciekawa wystawa wToruniu mieszkańca Suchej

Prezentowane są tam fotografie powstałe z niemal stuletnich szklanych negatywów.

Ich autorem jest Robert Pokora, który żył w latach 1891-1981 i mieszkał w Suchej. Fotografował w rodzinnej miejscowości i okolicach, m.in. w Bysławiu, Lubiewie, Świekatowie, Wudzynie i Nowym Jasińcu.

Przeczytaj także: W Tucholi zobaczcie wystawę o Zbigniewie Urbanowskim [zdjęcia]
Rzemieślnik z Suchej uwieczniał na szklanych negatywach ważne dla rodziny oraz społeczności lokalnej wydarzenia, tym samym utrwalił świat mieszkańców wsi okresu międzywojennego oraz pierwszych lat po II wojnie.

W ekspozycji przeważają fotografie ślubne, których jest blisko 400. Wśród nich dominują zdjęcia grupowe, przedstawiające państwa młodych wraz ze wszystkimi weselnikami oraz portrety całopostaciowe lub popiersia pary młodej. Kolejne grupy zdjęć - nie mniej liczne - to zdjęcia przyjęcia do pierwszej komunii i pogrzebowe. Kolekcję uzupełniają fotografie codziennego życia mieszkańców Suchej przy pracy, świętowaniu i odpoczynku. Dzięki fotografiom Roberta Pokory zostaną przypomniani mieszkańcy Suchej i innych wsi w Borach, ówczesna moda, wydarzenia społeczne, kulturalne i historyczne.

Wystawa pod kierunkiem kurator Magdaleny Ziółkowskiej -Mówka potrwa do końca października. Natomiast od grudnia wójt Lubiewo zaprasza do obejrzenia jej właśnie w Suchej. - Uczyniłem uzgodnienia z dyrektorem muzeum odnośnie wypożyczenia ekspozycji, aby nasi mieszkańcy mieli możliwość odszukania swoich krewnych, a niekiedy i samych siebie - informuje Michał Skałecki.- Zdjęcia zrobione na szklanych płytkach mają swoją aurę dawności, minionego życia. Pokazują wiele szczegółów historycznych, ubiory, fryzury, sprzęty rolnicze, umundurowanie i budynki. Skromny rzemieślnik z Suchej pozostawił wyjątkowy skarb zapisany w negatywach, który dziś możemy podziwiać.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska