Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Interes skończył się tragedią

[email protected]
Na toruńskiej Starówce zachowała się reklama firmy założonej w 1899 roku. Możemy ją zobaczyć przy ulicy Browarnej 9
Na toruńskiej Starówce zachowała się reklama firmy założonej w 1899 roku. Możemy ją zobaczyć przy ulicy Browarnej 9 Ewelina Sikorska
Pawel Schiller prowadził z bratem zakład malarski. W 1933 roku mistrz popełnił samobójstwo. Na murze pozostała 116-letnia pamiątka po zakładzie.

Jest 25 listopad, 1933 rok. Czytelnicy dziennika "Słowo Pomorskie" dowiadują się o tragicznej śmierci Pawla, jednego z braci Schiller.
To właśnie ich firma, od 1899 roku, dbała o elewacje toruńskich budynków. Bracia Schiller prowadzili swój zakład malarski przy ulicy Browarnej 9, gdzie mieszkał jeden z nich. Wspólny interes zakończył się dramatem, Pawel Schiller targnął się bowiem na życie. Co posunęło go do tak dramatycznego kroku? Według przedwojennego dziennikarza, powodem samobójstwa była najprawdopodobniej plajta.

82 lata temu gazeta opisywała "Firma popadła w trudności płatnicze, ogłoszono nad nią upadłość, a Schillera samego eksmitowano z mieszkania. Zajmował on komórkę na strychu w pewnym domu przy ul. Jęczmiennej. Ponieważ składnica przyborów malarskich znajdowała się na terenie hotelu Victoria, przeto obecność tam Schillera nie budziła żadnych podejrzeń. Ostatnim razem widziano go wczoraj o godz. 8:30 rano. Samobójstwa dokonał przez zawieszenie się na zawiasie od bramy. Komisja sądowo-lekarska stwierdziła wieczorem, że śmierć nastąpiła co najmniej od 10-12 godzin".
Ciało malarskiego mistrza trafiło do kostnicy przy ulicy Grudziądzkiej.

Dzięki konserwatorom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy w zeszłym roku zabrali się za szyld na Browarnej, znów możemy odczytać numer telefonu majstrów - 426. Wcześniej fragment historycznej reklamy był niewidoczny (został zamalowany wraz z częścią kamienicy).
Jeśli będziecie w pobliżu, zajrzyjcie koniecznie na św. Jakuba 16, gdzie zachował się napis "Do Fabryki krawatów Ariston". Przy sąsiedniej ulicy można zaś zobaczyć szyld informujący, że przy Szpitalnej 10 zakład malarski prowadził mistrz Franciszek Guzicki.
Archiwalne wydanie gazety informującej o śmierci Pawla Schillera jest dostępne na internetowej stronie kpbc.umk.pl.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska