Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teren stworzony dla armii w Świeciu. Zawiśnie pamiątkowa tablica

(aga)
Andrzej Bartniak
Siedziba starostwa w Świeciu i przyległe do niej budynki powstały na potrzeby wojska. Nie wszyscy o tym wiedzą, dlatego 13 maja o godzinie 13 zawiśnie tam pamiątkowa tablica.

Koszary wojskowe w Świeciu oddano do użytku w 1914 r. Budowa ruszyła dwa lata wcześniej, po zrywie narodowym w centrum miasta. Wywołało go zwycięstwo niemieckiego kandydata na posła, które umożliwili mu studenci z Gdańska, sprowadzeni do Świecia przez Niemców. Feta, którą zorganizowali po zwycięstwie na rynku, oburzyła Polaków. Rozgonili biesiadników, nie oszczędzili nawet ich władz. Po tym wydarzeniu Niemcy uznali za konieczne stworzyć w Świeciu garnizon wojskowy.

Koszarowce zapełniły się w 1914 r. Już sześć lat później, po wkroczeniu wojsk Józefa Hallera do Świecia, przejęła je armia polska.
W latach 1921 - 1932 mieściła się tu Szkoła Kadry Marynarki Wojennej. Szkolono w niej sterowników, sygnalistów, mechaników turbin, palaczy, motorzystów, radiotelegrafistów, nurków, elektromechaników, marynarzy pokładowych, minerów, torpe-dystów, sanitariuszy, strzelców, kucharzy oraz muzykantów.

W latach 1937 - 1939 koszary wypełnił Batalion Szkolny Lotnictwa i Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Program obejmował przedmioty ogólnokształcące i podstawową zaprawę wojskową. Dzień w szkole rozpoczynał się już o piątej. Był wypełniony nauką i ćwiczeniami (język polski, historia, geografia, terenoznawstwo i inne). Batalion opuścił Świecie z chwilą wybuchu II wojny światowej.
W 1957 roku żołnierze wrócili do Świecia. Przez sześć lat działał tu 2 Liniowy Batalion Łączności, a następnie, do 1972 r, Podoficerska Szkoła Specjalistów Łączności. Mury szkoły opuściły 22 turnusy dobrze wyszkolonych dowódców drużyn i młodszych specjalistów łączności Od października 1963 r. służbę pełnił tu Lech Wałęsa, który ukończył ją w październiku 1964 r. i został awansowany do stopnia starszego szeregowego.
W latach 1972 - 2011 koszary zajmował 12 Pułk Radioliniowo-Kablowy Ziemi Świeckiej. Zasłużył się on 31 .10.1980 r. w tragicznym pożarze szpitala psychiatrycznego w Górnej Grupie - drużyna straży pożarnej z jednostki była tam pierwsza i ofiarnie ratowali pacjentów i personel.
W 1989 r. rozpoczęły się zmiany ustrojowe. 1.12.1990 r. odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy młodego rocznika. Po raz pierwszy uczestniczył w niej burmistrz Świecia Tadeusz Pogoda.

15 sierpnia 1992 roku jednostkę odwiedził Lech Wałęsa. Przypomniał sobie pracę w radiostacji, spotkał się z dawnymi dowódcami i został uhonorowany odznaką pułkową.
31.12. 2001 r. 12 Pułk Radioliniowo - Kablowy Ziemi Świeckiej został rozformowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska