Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Synku, córeczko! Daję ci imię z fantazją. W regionie mamy już Żerarda, Jalala oraz Tess

Małgorzata Wąsacz
Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, od 1 marca  rodzice w całym kraju nadali swoim dzieciom ponad 400 imion, które są popularne w krajach unijnych i w państwach spoza Unii Europejskiej
Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, od 1 marca rodzice w całym kraju nadali swoim dzieciom ponad 400 imion, które są popularne w krajach unijnych i w państwach spoza Unii Europejskiej sxc.hu
Od 1 marca rodzice mogą nadawać dzieciom imiona obcobrzmiące. Do tej pory w regionie otrzymało je piętnaścioro maluszków.

W Bydgoszczy ostatnio na świat przyszło dwoje dzieci, które otrzymały imiona obcego pochodzenia. - Rodzice wybrali imiona: Sofia i Leo - informuje Iwona Gassowska, kierownik USC w Bydgoszczy.

Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego, wymienia inne nietypowe imiona, na które zdecydowali się rodzice w regionie. - To Żerard, Jalal, Tess oraz Christopher - słyszymy.

Przeczytaj także: Mam na imię Konewka

Nie mogą być zdrobniałe ani ośmieszające

Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, od 1 marca rodzice w całym kraju nadali swoim dzieciom ponad 400 imion, które są popularne w krajach unijnych i w państwach spoza Unii Europejskiej. Wybrali dla swoich dzieci takie imiona, jak m.in. Andrea, Carmen, Elena, Hannah, Iwo, Jessica, Kelvin, Lorenco, Marika, Mike, Natan, czy Rafael. Zatem, jak widzimy, wśród imion dominują anglojęzyczne, ale również te, które są popularne dla obywateli państw UE i państw trzecich.

Zgodnie z nowymi przepisami, rodzice mający obywatelstwo polskie mogą wybrać dla swojego dziecka dowolne imię obcojęzyczne, a nie tylko polskie, jak było przed 1 marca. - Imię nie może być jednak zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. Rodzice, którzy mają wątpliwości decydując się na wybór imienia, mogą skonsultować się z kierownikiem dowolnego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik USC zadecyduje o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy - precyzuje Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW.
Tak, jak to było do tej pory, dziecku nadal można nadać maksymalnie dwa imiona.

Jak dodaje rzeczniczka MSW, liberalizacja przepisów związanych z nadawaniem imion jest sporym udogodnieniem, szczególnie dla tych obywateli, których aktywność zawodowa nie ogranicza się do terytorium Polski. Z tego rozwiązania korzystają też małżeństwa mieszane, w których jeden ze współmałżonków jest obcokrajowcem.

Królują Julki i Kubusie

Sprawdziliśmy również, jakie imiona w ostatnich latach otrzymują dzieci, które rodzą się w naszym regionie. Najpopularniejsze to: Julia, Lena, Maja, Zuzanna, Zofia, Jakub, Filip, Kacper, Antoni oraz Szymon. Jak informują kierownicy USC, w danym roku zmienia się tylko kolejność tych imion.

Do łask wracają też dawne imiona, które przez kilkadziesiąt lat odeszły w zapomnienie. Tak więc w USC w naszym regionie rodzice rejestrują m.in.: Miłosławy, Dobromiły, Dobrosławy, Jaromirów, Jacentych, Rochów, Radoszy, Rościsławów, Gniewków, Gniewomirów, Gniewoszów, Witów oraz Ziemowitów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska