Duńczyk Mathias Jørgensen wygrał trzeci (świecki) etap Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Juniorów o Puchar Prezydenta Grudziądza

Lider Niemiec Max Kanter dziś na mecie zameldował się jako szósty
Lider Niemiec Max Kanter dziś na mecie zameldował się jako szósty Sławomir Wojciechowski
Od czwartku trwa XXVII Międzynarodowy Wyścig Kolarski o Puchar Prezydenta Grudziądza. W sobotę trzeci etap odbył się w Świeciu nad Wisłą. Pozycję lidera utrzymał po nim Niemiec Max Kanter.
XXVII Międzynarowy Wyścig Kolarski Juniorów w Grud

Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów - 3. etap w Świeciu

Do tegorocznej edycji przystąpiło 193 zawodników z 34 zespołów (22 drużyny zagraniczne i 12 drużyn klubowych z kraju). Czwartkowy etap składał się z dwóch półetapów. Pierwszy, jazdę drużynową na czas na dystansie 12,5 km (Gruta - Słup - Łasin) wygrał RSC Cottbus przed KTK Kalisz i reprezentacją Ukrainy. Po południu kolarze ścigali się indywidualnie w Jabłonowie Pomorskim i okolicach (77,2 km). Pierwszy metę minął Holender Yannick Detant (Monkeytown Cycling Team).
W piątek drugi etap rozegrano na trasie Lisewo - Płużnica (90,5 km). Tutaj triumfował Szymon Sajnok (GKS Cartusia Kartuzy). Drugi był Siim Kiskonen (Estonia), a trzeci Alan Banaszek (BDC NOSiR Nowy Dwór Maz.).

Udana ucieczka

Tradycyjnie od kilku lat trzeci etap grudziądzkiego wyścigu odbywa się w gminie Świecie nad Wisłą. Peleton miał do pokonania 102 km. Na starcie zameldowało się 167 kolarzy. Wśród nich był Niemiec Max Kanter, który od początku jest liderem. Kolarz RSC Cottbus był dziś aktywny. Na trzech lotnych premiach meldował się na 3. miejscach. Jednak bohaterem świeckiego etapu został Duńczyk Mathias Jørgensen (Team KEL-BERG Rosklide Junior), który w połowie dystansu zainicjował ucieczkę wspólnie ze Stanisławem Aniołkowskim (BDC NOSiR Nowy Dwór Maz.). Jednak Polak nie wytrzymał tempa. Mathias Jørgensen finiszował samotnie z przewagą 19 sekund nad grupą pościgową, którą na metę przyprowadził Siim Kiskonen (Estonia). Trzeci był Dusan Rajovic (Serbia), a czwarty Stanisław Aniołkowski. Szósty finiszował Max Kanter. Sobotni etap ukończyło 134 kolarzy.

W klasyfikacji generalnej wciąż prowadzi Max Kanter (6h 34' 55''), który ma 18 sekund przewagi nad Szymonem Krawczykiem (KTK Kalisz - SMS Toruń) i 26 sekund nad Stanisławem Aniołkowskim (BDC NOSiR Nowy Dwór Maz.).

Finał w Grudziądzu

W niedzielę odbędzie się ostatni etap. Kolarze od godz. 8.30 będą ścigać się w Grudziądzu i okolicznych miejscowościach. Start i meta usytuowane będą na ul. Ikara. Zakończenie wyścigu przewidziane jest ok. godz. 11.30.