Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majówka w powiecie świeckim z marszem, turniejem rycerskim, rajdem i wernisażem

CIEM
W tym roku z potężną biało-czerwoną flagą sfotografują się uczestnicy marszu 2 maja na Dużym Rynku w Świeciu. Dołączą do nich motocykliści, którzy o 12 ruszają spod zamku. Tu uroczystości w 2013 r.
W tym roku z potężną biało-czerwoną flagą sfotografują się uczestnicy marszu 2 maja na Dużym Rynku w Świeciu. Dołączą do nich motocykliści, którzy o 12 ruszają spod zamku. Tu uroczystości w 2013 r. Andrzej Bartniak
Weekend majowy to nie tylko grillowanie. Jest sporo atrakcji, z których warto skorzystać. Dla każdego coś innego, świętować od 1 do 3 maja będą mieszkańcy całego powiatu.

Osie:

W sobotę, 2 maja, w Tleniu wystartuje II Majówkowy Rajd Nordic Walking. Początek wędrówki o godzinie 10 przy skwerze im. A. Hoffman-na. Zgłoszenia pod numerem telefonu: 52 33 29 568.

Bukowiec:

W piątek odbędzie się piknik rekreacyjno-sportowy. W programie m.in. turniej piłki nożnej, turniej tenisa ziemnego i tenisa stołowego. Dwa pierwsze wydarzenia odbędą się w na orliku w Bukowcu, a zawody w ping-ponga zostaną rozegrane w Szkole Podstawowej.

Świekatowo:

3 maja w Zalesiu Królewskim odbędzie się uroczystość posadzenia Katyńskiego Dębu Pamięci ku czci starszego przodownika Straży Granicznej Władysława Chmary. Był on jeńcem Mińska, zamordowanym w 1940 roku. Wydarzenie rozpocznie się od mszy świętej o godz. 11.30 w kościele w Świekatowie.

Warlubie:

Sobota to piknik nad jeziorem Rybno, połączony z rozpoczęciem sezonu grillowania. Impreza potrwa od 14 do 17. W ramach majówki dla dzieci, młodzieży i dorosłych będą przeprowadzane konkursy, gry i zabawy z nagrodami. Przy muzyce granej na żywo zabawiać będzie klaun oraz postacie z bajki. Podczas trwania festynu nastąpi otwarcie sezonu grillowania, w ramach którego będzie można degustować świeżo upieczone kiełbaski.
W niedzielę czas dla sympatyków muzyki, zarówno tej poważnej, jak i ludowej. O 14 na Skwerze Centralnym w Warlubiu zagra Narodowa Orkiestra Instrumentalna "Abiarog" z Mińska. Wykonają utwory m.in. na skrzypcach i cymbałach. Wstęp wolny.

Pruszcz:

Przez cały majowy weekend w kilku miejscowościach gminy będą odbywać się wydarzenia związane z obchodami Dni Gminy Pruszcz.

W piątek, 1 maja, Dom Kultury w Serocku organizuje dyskotekę pod gwiazdami. Potrwa od godziny 20 do 2 nad ranem.

Soboty nie mogą doczekać się miłośnicy historii, szczególnie pasjonujący się w rozjaśnianiu mroków średniowiecza. Na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury odbędzie się Piknik Rycerski organizowany przez Stowarzyszenie Broni Czarnoprochowej i Strzelectwa Historycznego "Dominus" z Pruszcza. Impreza rozpocznie się w zasadzie dzień wcześniej o godzinie 14 przyjazdem grup rekonstrukcyjnych i budową obozowiska, tak żeby mogło w pełnej krasie witać odwiedzających od sobotniego ranka.

Cała sobota w Pruszczu będzie związana z atrakcjami przygotowanymi przez "rycerzy". Rozpocznie się oficjalnie o godzinie 10 przemarszem ulicami Pruszcza pod siedzibę urzędu gminy. Tam wójt powita przybyłych i przekaże rycerzom symboliczne klucze do zarządzania gminą.
W samo południe rozpoczną się pokazy średniowiecznego rzemiosła, które potrwają do godziny 19 na terenie średniowiecznej osady.

Również o 12 w Pruszczu rozbrzmi salut artyleryjski z zabytkowych armat na Anioł Pański.

Potem wszystkie wydarzenia tego dnia będą się już odbywać na terenie obozowiska. O 13 startuje turniej łuczniczy. Pół godziny później zawody w rzucie włócznią. O 14 zaplanowano turniej bojowy na miecze i tarcze. Godzinę później rozpocznie się zwiedzanie obozu wraz z konkursami plebejskimi, które potrwają do 17. W międzyczasie dla chętnych siłaczy przeprowadzony zostanie turniej w rzucie toporem. O 17.30 będzie można podziwiać manewry artylerii średniowiecznej.

Cały obfity w wydarzenia dzień zakończy się o 19.30 wręczeniem nagród dla zwycięzców zmagań turniejowych.

Jednak piknik rycerski ze wszystkimi atrakcjami to nie wszystko, co będzie się działo w sobotę w Pruszczu. O 19 wystąpi orkiestra dęta z Mińska. O 20 rodzicie będą mogli posłuchać na koncercie swoich dzieci biorących udział w zajęciach Akademii Piosenki. Pół godziny później rozpocznie się koncert disco polo. Zagra zespół Casandra i będzie zabawiać pruszczan do północy.

Niedziela będzie okazją do pożegnania się z przyjezdnymi, którzy o godzinie 10 mają oddać jeszcze jeden salut artyleryjski, a potem przystąpią do zwijania swego średniowiecznego obozowiska.

To nie wszystko, co w Pruszczu będzie się dziać w trzeciomajową niedzielę. O 13 będzie miał miejsce plener malarski, który potrwa do 16, kiedy to wystartuje koncert "Przy Fontannie" w wykonaniu orkiestry dętej lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej i ponownie wokalistów Akademii Piosenki.

Świecie:

Święto Pracy rozpocznie się o godz. 17 wernisażem malarstwa Anny Tomasik na zamku. Wystawa "Wyjście przez ciało" obejmuje 34 obrazy nawiązujące do przeżyć artystki z okresu dzieciństwa, dojrzewania i życia dojrzałej kobiety. - Wszystko wynika z osobistych doświadczeń, czasem drastycznych. Niektórym osobom obrazy mogą wydać się kontrowersyjne, ale nie chcę ich ubierać w przekaz, który tylko i wyłącznie trafia - wyjaśnia Anna Tomasik na stronie wydarzenia.
Artystka w przedstawianiu drogi od dziecięcych koszmarów do czasu stawania się dorosłą lubi używać różnego rodzaju symboli. Na jednym z obrazów Matka Boska prasuje, na innym widzimy nagie ciało kobiety bez głowy. - To malarstwo niszowe, bardzo trudny i ciężki gatunek. Prowadząc kursy dla dorosłych często słyszę pytanie w którym miejscu szukać sztuki? Rada jest prosta: interpretujmy otaczającą nas rzeczywistość przez pryzmat swojego własnego ja - przekonuje dalej artystka.
Anna Tomasik to malarka ze Świecia. W jej obrazach dużo jest kobiecej wrażliwości, odwołań do kultury i chrześcijaństwa jak i komentarzy na temat kobiety i jej miejsca w społeczeństwie.

W Dzień Flagi Stowarzyszenie Inicjatyw Niemożliwych "RAZEM" organizuje "Marsz biało - czerwonej". Zbiórkę zaplanowano przy ulicy Gimnazjalnej o godzinie 12.00. Marsz przy dźwiękach orkiestry dętej z Gruczna przejdzie ulicą Klasztorną przez Duży Rynek do Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. Organizatorzy zachęcają do ubrania się w kolory barw narodowych. Dodatkowo, wszyscy rowerzyści zostaną poproszeni o otwarcie kolumny marszu.

2 maja swój udział w świeckich uroczystościach będą mieli także motocykliści i zmotoryzowani, którzy przejadą przez Świecie w korowodzie ozdobionym barwami narodowymi. Ich zbiórkę zarządzono na godz. 11.30 przy zamku. W samo południe ruszą ulicą Mickiewicza do Dużego Rynku. Po wspólnym zdjęciu z uczestnikami marszu zmotoryzowani ruszą po ulicach Świecia. Objadą Marianki, osiedle Kościuszki i przez Wojska Polskiego i Mickiewicza wrócą z powrotem na zamek.

Teresa Werner zaśpiewa dla swoich fanów w niedzielę 3 maja na hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Sienkiewicza. Początek koncertu o godz. 20. Bilety w cenie 40 zł do nabycia w kasie hali.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska