Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz odzyskać rodzinny majątek? ANR wyjaśnia, co może być podstawą

AGW
pixabay.com
Do Agencji Nieruchomości Rolnych w jej kujawsko-pomorskim oddziale w ciągu roku jest zgłaszanych od 5 do 10 spraw o odzyskanie majątku. - Obecnie OT ANR Bydgoszcz proceduje 4 sprzedaże na rzecz spadkobierców - podaje Agnieszka Szwesta.

Spadkobiercy dawnych majątków niekiedy próbują odzyskać mienie przejęte przez Skarb Państwa. - Czym innym jest postępowanie prowadzone przez urząd wojewódzki o sprzeczne z prawem przejęcie na rzecz Skarbu Państwa, a czym innym możliwość skorzystania z prawa pierwszeństwa na podstawie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (art. 29 ust.1 ) - wyjaśnia Agnieszka Szwesta z Sekcji Gospodarowania Zasobem w Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Bydgoszczy.

Przeczytaj też: Nieuchwytni sprawcy wypalania traw w powiecie świeckim

Do Oddziału Terenowego ANR Bydgoszcz zgłaszają się spadkobiercy byłych właścicieli nieruchomości przejętych na rzecz Skarbu Państwa przed dniem 1 stycznia 1992 r. Najwięcej takich spraw dotyczy powiatów inowrocławskiego, żnińskiego, sępoleńskiego, mogileńskiego i toruńskiego.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Jakie należy podjąć kroki, żeby próbować majątek odzyskać? - Procedura składania roszczeń do Oddziału Terenowego ANR opiera się na zasadzie złożenia udokumentowanego w pełni wniosku opierającego się na czterech filarach - tłumaczy pracownica ANR. To oznacza, że wnioskodawca musi wykazać, że:

1. w dacie przejęcia rodzina była właścicielem wnioskowanej nieruchomości [zaświadczenie z sądu, odpis dawnej KW itp],

2. wskazać podstawę prawną na mocy której przejęto majątek/gospodarstwo na Skarb Państwa [zależnie od podstawy zaświadczenie Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego, kopia ewidencji majątków przejętych w trybie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego dla danego powiatu, rzadko orzeczenie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych protokół zdawczo-odbiorczy; decyzja lub postanowienie sądu lub Prezydium Powiatowej Rady Narodowej],

3. wykazać następstwo prawne od ostatniego właściciela do wnioskodawcy poprzez okazanie spadkobrania lub poświadczeń dziedziczenia,

4. wskazać przedmiot roszczenia w odniesieniu ówczesnych granic majątku do obecnych w kontekście aktualnych numerów geodezyjnych działek [badanie katastralne majątku].

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska