Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy Włocławek żył dzięki Wiśle

Jolanta Młodecka
Przy ul. Piwnej 4 stoi Czarny Spichrz z przełomu XVIII/XIX w. Jest dwukondygnacyjną drewnianą budowlą.
Przy ul. Piwnej 4 stoi Czarny Spichrz z przełomu XVIII/XIX w. Jest dwukondygnacyjną drewnianą budowlą. Jolanta Młodecka
Dziś po Wiśle flota handlowa już nie pływa, nie ma komory celnej, zachowały się tylko cztery spichlerze, w których mieszczą się placówki kulturalne.

Czy Włocławek odwrócił się od Wisły? W sensie gospodarczym już dawno. Nie ma portu, gdzie można wyładować towary, bo nikt już nie korzysta z Wisły jako szlaku komunikacyjnego do ich przewozu. W sensie turystycznym i rekreacyjnym - można powiedzieć, że miasto wróciło nad Wisłę. Odbudowano bulwary, jest nowy port jachtowy.

Przez wieki miasto żyło z Wisły i dzięki Wiśle

Włocławek, ze względu na swe dogodne położenie nad Wisłą, spełniał ważną rolę portu handlowego dla całej Polski. W I Rzeczypospolitej Włocławek był drugim po Gdańsku największym ośrodkiem handlu zbożem. Zwożono tu także inne płody rolne, sól oraz wyroby rzemieślnicze z całych Kujaw.
Towary transportowano Zgłowiączką do spichrzów nad Wisłą. Z nich ładowano je potem na statki, których w XVI w. przepływało przez Włocławek do 2 tysięcy rocznie. W mieście był port, a od 1520 r. również komora celna. Włocławscy mieszczanie dysponowali nawet własną flotyllą wiślaną, obsługującą spław towarów do Gdańska.

Miasto się rozwijało, budowano spichlerze

O randze włocławskiego portu może świadczyć liczba spichrzy: w 1589 r. było ich aż 27, a na początku XIX w. - 30. W większości należały do zamożnych mieszkańców, kupców, szlachty i duchowieństwa. Zgodę na budowę spichlerzy wydawał biskup, który w porozumieniu z kapitułą katedralną określał odpowiednie warunki oraz wielkość rocznego czynszu, płaconego zawsze na św. Marcina.

Włocławek, jako silne miasto portowe, posiadał również flotę handlową. Mieszkańcy, korzystając z przywilejów nadanych przez biskupa Stanisława Karnkowskiego, mieli pierwszeństwo przy zatrudnianiu się do załadunku towarów. Naturalną konsekwencją tych uwarunkowań było utworzenie we Włocławku komory celnej. Powstała dzięki dekretowi króla Zygmunta Starego w 1520 r.

Dziś po Wiśle flota handlowa już nie pływa

Nie ma komory celnej, i zachowały się tylko cztery spichlerze, w których mieszczą się placówki kulturalne. W dwóch, pochodzących z pierwszej połowy XIX w., przy Bulwarach im. marsz. J. Piłsudskiego 6 i 9, umieszczono zbiory etnograficzne Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Można tu obejrzeć wyposażenie kujawskiego domu oraz słynne kujawskie stroje. W trzecim, największym spichrzu, przy ul. Zamczej 10/12, znajdują się zbiory sztuki tego muzeum.

Przy ul. Piwnej 4 stoi Czarny Spichrz z przełomu XVIII/XIX w. Jest dwukondygnacyjną drewnianą budowlą o konstrukcji zrębowej, ze szczytem o konstrukcji szkieletowej. Mieści się w nim Dobrzyńsko-Kujawskie Towarzystwo Kulturalne, funkcjonowała kawiarnia Klubu Środowisk Twórczych - Piwnica. W tym spichrzu odbywają się najważniejsze włocławskie imprezy muzyczne.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska