Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie giną na potęgę. A policja słabo ich szuka - twierdzi NIK i wytyka błędy policji

Maciej Czerniak
Policjanci popełniają poważne błędy w kwalifikowaniu osób zaginionych - twierdzą kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli w najnowszym raporcie.

W ubiegłym roku na Kujawach i Pomorzu policjanci szukali 176 zaginionych. A wszczętych postępowań w sprawie mieszkańców regionu, którzy zniknęli bez śladu, było ponad 1300.

W całym kraju natomiast w ubiegłym roku zaginęło 20 tys. 845 osób. To więcej niż w latach minionych. Dla porównania - w 2013 roku zgłoszono w Polsce 19 tys. 617 zaginięć, a w 2011 roku 15. tys. 616.

To dane, które zostały ujęte w opublikowanym raporcie Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym skuteczności poszukiwań osób zaginionych przez policję. Kontrolerzy Izby wytykają mundurowym błędy w poszukiwaniach. - W niemal połowie jednostek policji objętych kontrolą - w 12 z 29 - funkcjonariusze nie potrafili nadać zgłaszanej sprawie kategorii adekwatnej do okoliczności zaginięcia - zaznacza Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK. - Co najgorsze, najczęściej powtarzany błąd dotyczył przypisania zaginionego do zbyt niskiej kategorii. I tak, na przykład osoby zaginione, które powinny zostać zakwalifikowane do kategorii pierwszej-najwyższej, wskazującej na zagrożenie ich życia lub zdrowia, były kwalifikowane do kategorii drugiej, wymagającej łagodniejszych procedur - dodaje Biedziak.

Zobacz: Zaginieni mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Pomóżmy ich odnaleźć! [zdjęcia, wideo]

Jako jeden z najbardziej jaskrawych przykładów błędów popełnianych przez policję NIK podaje historię poszukiwania Iwony Wieczorek. Jej zaginięcie zgłoszono w 2010 roku w Sopocie. - Nie zarejestrowano także w ewidencji policyjnej fotografii zaginionej ani przedmiotów i dokumentów, które miała przy sobie - wylicza Paweł Biedziak. - Nie opublikowano informacji o poszukiwaniu zaginionej w środkach masowego przekazu.

W odpowiedzi na raport NIK-u Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało komunikat, w którym... chwali policję za skuteczne poszukiwania zaginionych. - Tylko w 2014 roku zgłoszono ponad 20 tysięcy zaginięć - mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSW. - Jednocześnie w tym samym roku odnaleziono ponad 21 tysięcy osób. W 364 przypadkach były to zgłoszenia zaginięć sprzed lat.

W odpowiedzi resortu na raport NIK-u czytamy: "Utworzenie bazy DNA osób zaginionych i ich rodzin, Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych to tylko niektóre z policyjnych działań podjęte w zakresie poszukiwań zaginionych. Działanie te przynoszą efekty, bowiem policjanci odnajdują coraz więcej osób."

Czytaj też: Mieszkańcy regionu giną na własne życzenie. Albo ktoś im w tym pomaga

Plany utworzenia specjalnej bazy DNA osób zaginionych sięgają 2012 roku. Wtedy jej stworzenie zapowiadał minister Jacek Cichocki. Ostatecznie ustawa o policji, na mocy której można takie dane zbierać, weszła w życie pod koniec ubiegłego roku. Wymazy z błony śluzowej krewnych zaginionych mają pomóc w ustalaniu tożsamości "osób zaginionych lub zwłok o nieustalonej tożsamości". Utworzenie takiej kartoteki genetycznej chwalą działacze Fundacji "Itaka", od 14 lat pomagającej właśnie w odnajdywaniu zaginionych. W ciągu 14 lat dzięki pracy fundacji udało się odnaleźć 10 tys. osób w całej Polsce. Do listy dramatów rodzin i bliskich dodawane są jednak coraz to nowe nazwiska.

- W przypadku odnalezienia zwłok osoby, co do której tożsamości nie ma pewności lub brak jest jakichkolwiek podejrzeń, procedurą, która może przyczynić się do ostatecznej identyfikacji zwłok są właśnie badania genetyczne - zaznaczają działacze Fundacji Itaka. - Komisja Interpolu do spraw Identyfikacji Ofiar Katastrof Masowych i Klęsk Żywiołowych rekomenduje te badania jako najskuteczniejszy sposób postępowania w tego typu sprawach.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska