Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pakiet onkologiczny i kolejkowy przed Trybunałem Konstytucyjnym

Hanka Sowińska [email protected]
freeimages.com
Zdaniem NIL przepisy, na podstawie których wprowadzono w życie pakiety: kolejkowy i onkologiczny, dyskryminują i pacjentów, i lekarzy.

W opinii Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, oba pakiety to eksperyment "niebywały w skali świata", wprowadzony bez jakiegokolwiek pilotażu.

Aby uniknąć zarzutu, że przepisy oceniają lekarze, czyli ci, którzy już je realizują, samorząd zlecił opracowanie raportu Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Zdaniem prawników, pakiet jest niezgodny z konstytucją.

Na jakie zapisy prawnicy zwrócili przede wszystkim uwagę? Chodzi m.in. o możliwości wystawiania przez lekarzy karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (karta DiLO). Przypomnijmy: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wydać tzw. zieloną kartę już przy podejrzeniu choroby nowotworowej. Specjalista - np. onkolog, ginekolog, chirurg czy urolog może zrobić to tylko wtedy, kiedy rak jest już potwierdzony specjalistycznymi badaniami.

Na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w NIL prawnik dr Tomasz Zalasiński zwracał uwagę, że zapis ten, w sposób nieuzasadniony, różnicuje lekarzy pierwszego kontaktu i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
- Pacjent idąc do lekarza rodzinnego nie wie, czy lekarz wystawi mu kartę DiLO - podkreślał.
Niestety, zdarzają się sytuacje, w których pacjenci z gabinetu specjalisty są odsyłani do lekarzy rodzinnych tylko po to, by mogli dostać kartę DiLO. I ma to swoje uzasadnienie; wtedy można wykonać badania znacznie szybciej.

Od początku spore zastrzeżenia wzbudza wskaźnik wykrywalności nowotworów, wprowadzony dla lekarzy POZ. Zdaniem prawników przepis ten może naruszać autonomię lekarza i zbyt daleko ingerować w niezależność samorządu lekarskiego. - Lekarz może mieć obawy, czy nie straci prawa do wystawiania kart DiLO, jeżeli np. jego diagnozy będą zbyt ostrożne - tłumaczył Zalasiński.

Gwoli wyjaśnienia: pakiet onkologiczny stanowi, że na 15 wydanych "zielonych kart" jedna musi być "trafiona" (rak musi być potwierdzony w pogłębionej diagnostyce).
Na niezgodność pakietowych zapisów z konstytucją może wskazywać art. 68, pkt. 2.Głosi on: "Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych".

Niestety, wprowadzenie pakietu onkologicznego bez dodatkowych pieniędzy sprawiło, że kontrakty - na świadczenia dla pacjentów cierpiących na inne choroby niż rak - zostały obniżone. Skutek był łatwy do przewidzenia; czas oczekiwania na badania czy konsultacje dla tych, którzy nie mają choroby nowotworowej, musiał się wydłużyć. Dla przykładu: w bydgoskim szpitalu wojskowym na rezonans magnetyczny rejestrują na styczeń... 2016 r. Pacjent z kartą DiLO musi mieć to badanie zrobione w ciągu dwóch tygodni!

Maciej Hamankiewicz zapowiedział, że raport będzie przesłany do premier Ewy Kopacz, ale przede wszystkim do rzecznika praw obywatelskich. - Bo to on posiada pełną legitymację do wnoszenia wniosków do Trybunału Konstytucyjnego - uzasadnił szef NRL.
10 kwietnia samorząd lekarski podejmie decyzję czy złożyć wniosek do TK, żeby sędziowie ocenili, czy pakiet jest zgodny z konstytucją. Jednak NIL może skierować sprawę do Trybunału tylko w kwestii zapisów dotyczących tego, co pakiet stanowi o zawodzie lekarza. Nie może złożyć wniosku, żeby sędziowie ocenili, czy pakiet jest zgodny z ustawą zasadniczą z punktu widzenia pacjenta. Stąd oczekiwanie, że zrobi to RPO.
Szefowa rządu zapowiedziała, że w najbliższych dniach przedstawi raport z funkcjonowania pakietu onkologicznego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska