Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Równi na rynku pracy. Dzięki stażom

Jolanta Młodecka
Jolanta Młodecka
Uczestnicy projektu "Równi na rynku pracy", realizowanego przez Młodzieżowe Centrum Kariery, rozpoczęli staże zawodowe. To projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej dla młodych ludzi, w wieku 18 - 24 lata.

Wśród ok. 4300 bezrobotnych, zarejestrowanych w radziejowskim urzędzie pracy dużą grupę - ok. 20 proc. - stanowią osoby do 25 roku życia.
Stąd inicjatywa OHP i program "Równi na rynku pracy", który ma pomóc młodym ludziom w znalezieniu swojej szansy na rynku pracy. Najpierw specjalistyczne kursy, szkolenie, doradztwo zawodowe i psychologiczne, potem staże. Staże są już ostatnim etapem realizacji projektu. W powiecie radziejowskim uczestniczy w nim 30 osób, w wieku 18-24, bezrobotnych i nieuczących się, z trudną sytuacją materialną.

- Staże w wybranych zawodach organizowane są u różnych pracodawców i będą trwały sześć miesięcy. Uczestnicy projektu poszerzą wiedzę zdobytą podczas kursów zawodowych - twierdzi Monika Czyżewska, pośrednik pracy w Młodzieżowym Centrum Kariery w Radziejowie. - Ponadto poznają zasady organizacji i mechanizm funkcjonowania zakładów pracy, zdobędą doświadczenie zawodowe.

Każdemu stażyście przydzielony został opiekun, który udzieli wskazówek i pomocy w wypełnianiu powierzonych zadań. Za te obowiązki otrzyma dodatek w wysokości 350 złotych. Jak udało się znaleźć miejsca stażu dla 30 kursantów?
- Przyznaję, nie było to łatwe, ale wykorzystałam wszystkie możliwości i kontakty z pracodawcami, i udało się. Zachęcający był też fakt, że pracodawcy, przyjmując na staż osobę przez nas skierowaną, nie muszą po zakończeniu zatrudniać jej na określony czas. A taka zasada obowiązuje w przypadku staży organizowanych przez urzędy pracy. Dzięki temu osoby, które ukończyły na przykład kurs florystyczny odbędą staż w radziejowskiej kwiaciarni, a opiekunowie dzieci - w szkole w Pocierzynie.

Jakie jest zainteresowanie programem oferowanym przez Młodzieżowe Centrum Kariery? - Na początku było słabe. Ale to się zmieniło, gdy młodzi ludzie przekonali się, jak wielkie korzyści mogą wynieść z udziału w naszym programie. To nie tylko możliwość zdobycia nowego zawodu, nowych uprawnień zawodowych, a przypomnę, że na przykład kurs na operatora koparki kosztuje kilka tysięcy złotych, ale my gwarantujemy też różne świadczenia, kursy językowe, spotkania z prawnikami i psychologami.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska