Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jadwiga Bołka z Szubina zdobi jaja od dzieciństwa. Od piątego roku życia piszę woskiem - mówi twórczyni

(ms)
Jadwiga Bołka z Szubina nie jest rodowitą pałuczanką, choć od lat na konkursach sztuki ludowej Pałuk zbiera pierwsze nagrody za rękodzieło.

- Przyjechałam do Szubina z Lipska nad Biebrzą. Kiedyś mówiło się, że to region białostocki. Teraz te tereny należą do Suwałk - opowiada Jadwiga Bołka. Przyznaje, że to tam, w rodzinnych stronach, nauczyła się robienia pisanek. Były to pisanki batikowe, woskiem malowane.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo.

- Od piątego roku życia je robię - opowiada twórczyni ludowa. Przyznaje, że do dziś jest to jej ulubiona technika zdobnicza. Choć poznała też inne i chętnie uczy ich dzieci i młodzież. Nie tylko w Szubińskim Domu Kultury, choć tu właśnie, na zajęciach artystycznych ją spotykamy. Także w innych miejscowościach regionu.

Co roku ze swoimi pracami jeździ też do Bydgoszczy - na pokazy i kiermasze.

W tym roku przed świętami też spotkać ją będzie można na bydgoskiej starówce. Panią Jadwigę i jej córkę Małgorzatę Bołkę chętnie też przed świętami zapraszają na pokazy szkoły, choćby szkoła katolicka w Bydgoszczy. Bo w tworzeniu pisanek jest prawdziwą mistrzynią.

- Gdy przyjechałam do Szubina wiele osób po raz pierwszy w życiu widziało pisankę - opowiada. - Bo takiej tradycji na Pałukach nie było. Tu na Wielkanoc jajka farbowano co najwyżej w wywarze z cebuli na jednobarwny kolor. Gdy zaczęłam robić pisanki batikowe - wszyscy się zachwycili - wspomina Jadwiga Bołka.

Najpierw były prace robione tylko dla rodziny, potem zaczęły się pokazy. Z czasem Jadwiga Bołka nawiązała współpracę z domem kultury w Szubinie, zaczęła uczyć młodzież. Talent zdobniczy odziedziczy po niej córki Małgorzata, Bożena i Asia. Tradycje rodzinne kultywują też wnukowie m. in. 19-letni Dawid Palczewski.

Na Pałukach nie było też typowych palm wielkanocnych, a kropidła pałuckie. Robiono je z ziół. - Z kocanki, dziurawca, krwawnika - wylicza Jadwiga Bołka. Kropidła miały pasemka przeplatane mchem. Ich charakterystyczną cechą były też różki robione z krepy, cztery do góry i sześć na dole.

- Kontynuujemy tę tradycję, bo trzeba w końcu coś regionalnego na Pałukach mieć - podkreśla twórczyni ludowa z Szubina.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska