Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gruźlica nadal jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych

Hanna Sowińska
Mimo działań edukacyjnych i profilaktycznych spora grupa chorych na gruźlicę pozostaje niezdiagnozowana
Mimo działań edukacyjnych i profilaktycznych spora grupa chorych na gruźlicę pozostaje niezdiagnozowana internet
Przez wieki była chorobą biedaków. Teraz to się zmieniło. Zachorowaniu na tę groźną chorobę sprzyja życie w biegu, w ciągłym stresie oraz uzależnienia od alkoholu, papierosów i narkotyków.

Gruźlica nadal jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych. I w jakimś stopniu jest "porażką medycyny".

Gruźlica przywieziona
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w 2013 r. na gruźlicę zachorowało ok. 9 mln osób, zmarło 1,5 mln pacjentów. W tym samym roku w Polsce gruźlicę płuc zdia- gnozowano u 7250 osób.
Chociaż większość przypadków wykryto w Azji i Afryce to w związku ze wzmożoną migracją ludności w mikro i makro-skali gruźlica może pojawić się wszędzie. Dla Polski nabiera to szczególnego znaczenia w związku z obecną sytuacją na Ukrainie, gdzie zapadalność na gruźlicę, a szczególnie jej lekooporną postać są wielokrotnie wyższe niż w naszym kraju.

Niebezpieczne "kropelki"
Gruźlica przenosi się głównie drogą kropelkową (bakterie są rozpylane do otaczającego powietrza w czasie kaszlu, kichania i mówienia, następnie są inhalowane przez drogi oddechowe, które stają się wrotami zakażenia). Jeden nieleczony chory może zarazić średnio 15 osób.
Dlatego dla zapobiegania rozprzestrzeniania się tej groźnej choroby istotne jest szybkie wykrywanie, izolacja i skuteczne leczenie chorych.

Na jakie objawy powinniśmy zwrócić uwagę, co nas musi zaniepokoić? Jest kilka symptomów, a najważniejsze to: kaszel utrzymujący się przez co najmniej 3 tygodnie, początkowo suchy, potem wilgotny z wykrztuszaniem śluzowej lub ropnej wydzieliny krwioplucie duszność ból w klatce piersiowej gorączka lub stany podgorączkowe nocne poty, utrata masy ciała osłabienie oraz łatwe męczenie się przy niewielkim wysiłku.
Nie wpadajmy jednak w panikę - objawy te mogą występować również w innych chorobach płuc. Aby to stwierdzić, należy pilnie skonsultować się z lekarzem, najlepiej pulmonologiem, który zdecyduje o badaniach i dalszym leczeniu.
Niezmiennie, zachorowaniu na gruźlicę sprzyja życie w biegu, w ciągłym stresie oraz uzależnienia (alkohol, papierosy, narkotyki).
Rozprzestrzenianiu się gruźlicy sprzyjają również złe warunki społeczno-ekonomiczne, zakażenie HIV, bezdomność oraz czynniki biologiczne (leczenie immunosupresyjne, leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby onkologiczne).

Miasta na cenzurowanym
W ub.r. w województwie kujawsko-pomorskim gruźlicę rozpoznano u 267 osób, z czego 213 przypadków to pacjenci leczeni w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy (w oddziale leczenia gruźlicy i chorób płuc w Smukale).
W naszym regionie najwięcej przypadków gruźlicy notuje się w miastach wśród osób czynnych zawodowo, poniżej 60. roku życia.
Chory prątkujący musi być bezwzględnie izolowany jako źródło zakażenia. Leczenie w specjalistycznym szpitalu trwa minimum 30 dni, a faktyczny czas leczenia uzależniony jest od stadium zaawansowania choroby.

Dalsze leczenie trwa około pół roku i wymaga wzmożonej dyscypliny w zakresie przyjmowania leków oraz ogólnej higieny życia (wypoczynek, odżywianie). Niewłaściwie prowadzone leczenie, przerwy w leczeniu, nieregularne przyjmowanie leków, prowadzą do gruźlicy wielolekoopornej, której leczenie jest wieloletnie, kosztowne i niestety nie zawsze skuteczne.
Artykuł powstał na podstawie nadesłanego materiału

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska