Siatkarki Jokera mają patent na zespół z Gorlic. Dziś pokonały go po raz czwarty w sezonie. Sławomir Wojciechowski
Beniaminek ze Świecia nie zmarnował szansy. W sobotę drugi raz w ćwierćfinale pokonał Ekstrim Gorlice. I zameldował się w pierwszej "czwórce" sezonu 2014/15 I ligi kobiet.

Ekstrim Gorlice - Joker Świecie 1:3 (19:25, 25:16, 19:25, 21:25)

Joker: Wenerska, Łukasiewicz, Wójcik, Toborek, Wyrwa, Flakus, Walczak (libero) oraz Przepiórka, Strządała, Ziółkowska, Kutyła.
Stan rywalizacji do dwóch zwycięstw - 2:0 dla Jokera.

Pierwszy set to gra zrywami obu ekip. Zaczęło się od 4:1 i 6:3 dla gospodyń, ale potem inicjatywę przejęły jokerki, które zdobyły pięć punktów z rzędu. Dobra passa zakończyła się przy 10:9. Wówczas ataki Pauliny Stojek i Magdy Żochowskiej pozwoliły Ekstrimowi uciec na trzy "oczka" (13:10). O czas musiał poprosić trener Andrzej Nadolny. Rozmowa pomogła, bo po wznowieniu gry świecianki zdobyły 6 punktów z rzędu. I wygrywały 16:13. Za chwilę, m.in. po dwóch udanych akcjach ze środka Alicji Wójcik i błędach miejscowych, przewaga wzrosła do 21:14. Ostatecznie Joker wygrał inauguracyjną partię do 15.

Set nr 2 zaczął się źle dla siatkarek ze Świecia. Od początku przegrywały (1:4, 3:7, 4:10). Andrzej Nadolny szybko wykorzystał dwa czasy, ale nic to nie dało. Podobnie jak dokonane zmiany. Nadal Ekstrim uciekał, by wygrać wysoko do 16.

W kolejnym secie pierwszy punkt zdobyły zawodniczki z Gorlic, ale Joker odpowiedział udanymi trzema atakami Patrycji Flakus oraz po jednym Angeliki Strządały i Eweliny Toborek. Jednak rywalki dość szybko zdołały odrobić straty. I był remis 6:6. Jokerki zareagowały znakomicie. I za chwilę znów miały 3-4 punkty przewagi (11:8, 14:10, 15:11). Tym razem przyjezdne nie pozwoliły sobie na chwilę słabości. Punktowały Strządała, Wójcik i Toborek, a po błędzie Stojek Joker wygrywał już 23:16. Po dwóch punktach dla rywalek Andrzej Nadolny wziął czas. Po nim jego podopieczne dopełniły formalności wygrywając do 19. Od półfinału dzielił je już tylko jeden set.

Kropka nad "i"

Początek 4. odsłony był wyrównany, ale od remisu 7:7 przewagę zaczęły budować zawodniczki z Kujawsko-Pomorskiego, które z każdą udaną akcją przybliżały się do awansu. Kluczowy moment był przy prowadzeniu Jokera 12:10. Wówczas skuteczny atak z obejścia Eweliny Toborek, blok oraz błędy rywalek sprawiły, że przyjezdne odskoczyły na 16:10. Przy 23:15 jokerki już się trochę rozluźniły. Gospodynie podgoniły wynik do 21:24, ale w końcu ostatni punkt zdobyła Angelika Strządała. I pierwsza "czwórka" dla beniaminka ze Świecia stała się faktem. Ekstrim kończy sezon na 5. miejscu. MVP meczu wybrano Patrycję Flakus.

W półfinale Joker zmierzy się z Roletex Zawisza Sulechów. Ten dziś po raz drugi ograł KS Murowana Goślina. Tym razem 3:1 (24, 14,-20, 14). Pierwsze dwa spotkania odbędą się w Sulechowie 11 i 12 kwietnia.

Spadek Sparty

W sobotę poznaliśmy drugiego spadkowicza. Została nim Sparta Warszawa, która trzeci raz w fazie play-out przegrała z Karpatami Krosno. Dziś w stolicy było 0:3 (-15, -19, -22). Przypomnijmy, że wcześniej spadła SMS PZPS Szczyrk.