Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kulinarne dziedzictwo Borów Tucholskich". Podniebienia jury podbiły grzybki

(jw)
Jury miało trudne zadanie, wszystkie potrawy były pyszne.
Jury miało trudne zadanie, wszystkie potrawy były pyszne. Nadesłane
Rozstrzygnięto konkurs "Kulinarne dziedzictwo Borów Tucholskich". To była już trzecia edycja. Jury miała trudne zadanie.

Poprzednie edycje, organizowane również przez Lokalną Grupę Działania "Bory Tucholskie" były w roku 2007 oraz cztery lata temu.

Do III edycji konkursu zgłoszono 38 produktów i potraw w następujących kategoriach: produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, potrawy oraz inne produkty regionalne. Wszystkie produkty były oceniane przez jury konkursowe w składzie: Grażyna Szelągowska, etnograf z Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Marek Szczygielski, ekspert w dziedzinie produktów tradycyjnych, wojewódzki inspektor jakości hndlowej artykułów rolno-spożywczych w Bydgoszczy oraz Piotr Lenart, ekspert kulinarny. Przyznano 16 nagród i wyróżnień, a zwycięzcy otrzymali składane stoły cateringowe i ławy, podgrzewacze oraz termosy. Miłym zaskoczeniem były dodatkowe upominki od Agencji Rynku Rolnego, które wręczył Tadeusz Zaborowski, dyrektor ARR w Bydgoszczy.

Podczas imprezy czas umilały "Frantówki Bysławskie", dzieci z przedszkola "Borowiaczek" w Śliwicach oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Śliwiczkach, które pokazały scenki kabaretowe.

Przeczytaj też: Co z dopłatami, jeśli rolnik nie spełnia wymogu zazieleniania? [wideo]

Dla publiczności zorganizowano także atrakcyjne konkursy związane z kulturą borowiacką: gwarą, zwyczajami oraz kulinariami. Konkursy, przygotowane przez Marię Ollick wzbudzały wiele emocji, a na zwycięzców czekały nagrody w postaci zestawów produktów lokalnych. Imprezę, która odbyła się w gościnnych progach Tucholskiego Ośrodka Kultury, w bardzo profesjonalny sposób prowadziła Agnieszka Hoffmann.

A oto nagrodzeni. W kategorii produkty regionalne pochodzenia roślinnego pierwsze miejsce zajęły grzyby marynowane Ireny Maniowskiej z Krzywogońca, drugie - powidła z buraka cukrowego Marzeny Przytarskiej z Przyrowy, a na trzecim miejscu jest kapusta modra szmurowana po borowiacku KGW w Tucholi. Wyróżniono chleb żytni razowy na zakwasie z kminkiem i czarnuszką Stanisławy Iwickiej z Lubiewa.

Przeczytaj też: Ziemia w Kujawsko-Pomorskiem najdroższa w kraju

W kategorii produkty pochodzenia zwierzęcego bezkonkurencyjny był ser podwędzany Argymira Iwickiego z Lubiewic, na drugim miejscu znalazły się klopsiki rybne w zalewie octowej stowarzyszenia "Gminna Rada KGW" w Tucholi, a na trzecim miejscu uplasowała się kaczka po myśliwsku Małgorzaty Wesołowskiej-Piesik z Brzeźna. Wyróżnienie w tej kategorii przypadło Małgorzacie Oparce z Lubiewic za ser podpuszczkowy świeży z "Matyldowej zagrody".

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

W kategorii potrawy pierwsze miejsce zajęło KGW w Bagienicy za zupę ziemniaczaną na mięsie ze śmietaną, drugie Danuta Kędzierska za golonko po pomorsku, a trzeci znalazło się stowarzyszenie KGW w Śliwiczkach za czerninę lub "polewkę borowiacką". Były też dwa wyróżnienia w tej kategorii. Dostały je KGW w Łyskowie za zupę rybną z pulpetami i KGW w Białowieży za kapustę kwaszoną po borowiacku z grzybami.

W kategorii inne produkty zwyciężyła Elżbieta Weyna z Gostycyna za babkę gotowaną, na drugim miejscu uplasowało się KGW z Lubiewic za racuchy "Ruchańce", a na trzecim miejscu znalazła się Wioska Miodowa Wielki Mędromierz za placek miodowy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska