Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma zgody na handel nerkami! [zmiany w prawie]

Hanna Sowińska
Polska jest jednym z 14 państw, które zdecydowały, że podpiszą nową konwencję o przeciwdziałaniu handlowi ludzkimi narządami.
Polska jest jednym z 14 państw, które zdecydowały, że podpiszą nową konwencję o przeciwdziałaniu handlowi ludzkimi narządami. nadesłane
Polska jest jednym z 14 państw, które zdecydowały, że podpiszą nową konwencję o przeciwdziałaniu handlowi ludzkimi narządami.

W Polsce handel organami jest zakazany. Stosowne przepisy znajdziemy w ustawie transplantacyjnej z 2005 r. (ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów).

Zabronione jest rozpowszechnianie ogłoszeń o odpłatnym zbyciu, nabyciu lub pośredniczeniu w transakcjach kupna bądź sprzedaży komórki, tkanki i narządu - grozi za to kara grzywny lub więzienie. Za czerpanie korzyści majątkowej z tego procederu grozi kara do 5 lat więzienia. Jeżeli sprawca uczynił sobie z tego "zajęcia" stałe źródło dochodu, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Kary pozbawienia wolności (do lat 3) grożą również tym, którzy podejmują się bez wymaganego pozwolenia, pobrania komórek, tkanej bądź narządu w celu transplantacji.

Zobacz także: Czekający na nerkę czy serce umierają, a my zabieramy narządy do nieba [wideo]
O działaniach podejmowanych w celu przeciwdziałania handlu narządami rozmawiają uczestnicy międzynarodowej konferencji w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Podczas tego spotkania 14 państw, wśród nich Polska, jako pierwsze podpisać mają nową konwencję Rady Europy o Przeciwdziałaniu Handlowi Ludzkimi Narządami.

W ocenie Thorbjorna Jaglanda, sekretarza generalnego Rady Europy handel ludzkimi organami jest problemem o światowym zasięgu, który narusza prawa człowieka, jego godność oraz stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego- powiedział .

O karach wobec osób, które same zdecydowały się sprzedać swoje organy, decydować mają poszczególne państwa. Według danych Rady Europy każdego dnia umiera w państwach członkowskich dwanaście osób oczekujących na przeszczep.

Zgodnie z prawem narządy mogą być pobierane od żywego dawcy na rzecz krewnego w linii prostej, rodzeństwa, osoby przysposobionej lub małżonka, a ich pobranie na rzecz innych osób wymaga zgody właściwego miejscowo sądu rejonowego. Wówczas opinię musi wydać Etyczna Komisja Krajowej Rady Transplantacyjnej.

Więcej o sprawie w czwartkowej "Gazecie Pomorskiej". Możesz kupić też e-wydanie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska