Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zostawaj na lodzie. Dobrze wybierz kierunek studiów

Justyna Juszczyńska
JJ
Jak wybrać kierunek studiów,aby nie zostać kolejnym tytułowanym bezrobotnym? Wśród szerokiej oferty uczelni wyższych przy wyborze przyszłego zawodu trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na zapotrzebowanie rynku pracy.

Wśród ludzi, z jakim wykształceniem jest najwięcej bezrobotnych? Jeśli chodzi o powiat grodzki to najwięcej na koniec 2014 r. zarejestrowanych bezrobotnych było wśród osób z wykształceniem gimnazjalnym i poniżej - 3195 osób, nieco mniej z wykształceniem zasadniczym zawodowym - 2610 osób, we włocławskim pośredniaku zarejestrowało się także 1657 osób z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym. Poniżej tysiąca bezrobotnych jest w grupie z wykształceniem średnim ogólnokształcącym - 961 osób i wyższym 904 osoby.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku powiatu ziemskiego. Z wykształceniem gimnazjalnym zarejestrowało się 3118 osób, z wykształceniem zasadniczym zawodowym 2625 osób. Po szkole policealnej i średniej zawodowej mamy 1520 bezrobotnych. Najmniej odhaczających się w PUP osób jest z wykształceniem ogólnokształcącym 760 i wyższym - 576.

Nadal skala wykształconych bezrobotnych jest bardzo duża. - Wśród osób z wyższym wykształceniem najwięcej zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku jest pedagogów (w tym również praca socjalna) i ekonomistów, ale także studentów kierunku administracja - informuje Igor Sambor z włocławskiego PUP.

Warto przed podjęciem decyzji, jaki kierunek wybrać zapoznać się z danymi, w którym z kierunków najłatwiej o prace. Przy wyborze studiów wiele osób nie analizuje ilu absolwentów poszczególnego kierunku ukończy kształcenie w danej uczelni oraz w innych szkołach. Tymczasem rynek nie jest w stanie "wchłonąć" dużej ilości historyków, pedagogów, humanistów. Niestety sam dyplom nie chroni przed bezrobociem. Decydując się na kierunek studiów należy patrzeć globalnie, analizując nie tylko lokalny rynek. Szansą jest znalezienie zatrudnienia poza miejscem zamieszkania.

Włocławskie uczelnie także starają się monitorować rynek pracy i dostosowywać swoją ofertę do jego potrzeb.

- Uczelnia od lat wdraża praktyczny wymiar kształcenia - informuje Monika Jabłońska, rzecznik WSHE we Włocławku. - Podpisaliśmy porozumienia m.in. z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej, Państwową Strażą Pożarną we Włocławku, Komendą Miejską Policji we Włocławku, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie we Włocławku, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku.

- Uczelnia analizuje zapotrzebowanie na konkretne zawody na włocławskim rynku pracy - zapewnia Krystyna Niemczyk z PWSZ Włocławek.

Szkoły wyższe starają się tak skonstruować oferty, aby zaspokoić potrzeby rynku pracy. Oferują między innymi dodatkowe podniesienie kwalifikacji poprzez kursy i szkolenia.

Wybierając się na studia istotna jest nie tylko rynkowność kierunku, ale przede wszystkim warunki kandydata. Nie każdy jest w stanie ocenić swoje predyspozycje, dlatego warto skorzystać z fachowej pomocy, np. konsultacje z doradcą zawodowym, który wykorzystując różne metody i dane mogą pomóc w ukierunkowaniu kandydata na studia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska