Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawnik i psycholog są do dyspozycji. Czekają na Ciebie

Maria Eichler
Na Strzeleckiej pomogą Ci bezinteresownie.
Na Strzeleckiej pomogą Ci bezinteresownie. Archiwum
Stowarzyszenie Pomorskie Centrum Terapeutyczno-Prawne Interios zostało powołane do niesienia bezpłatnej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i ich rodzinom.

Działa z błogosławieństwem ministerstwa sprawiedliwości i od stycznia z jego usług można korzystać także w Chojnicach. Gdzie? W Ośrodku Profilaktyki Rodzinnej na ul. Strzeleckiej 31 a, pokój 5-7, tel. 798 742 794. W biurze interesantów przyjmuje Natalia Szczęsna.

Dyżur telefoniczny trwa od poniedziałku do piątku, od godz. 8 do 18 i najlepiej telefonicznie umówić się na wizytę. W poniedziałki od godz. 15 do 20 poszkodowanych przyjmie prawnik, we wtorek - od godz. 16 do 20 - psycholog, który może też zlecić terapię indywidualną. Możliwe jest również skorzystanie z pomocy psychotraumatologa czy psychiatry.

Więcej wiadomości z Chojnic na www.pomorska.pl/chojnice.

- Przychodzą do nas ofiary oszustw, pobić, naruszenia miru domowego, ludzie, wobec których padały groźby karalne - wylicza Paweł Paluszkiewicz, prawnik stowarzyszenia. - Sprawdzamy, czy te osoby zawiadomiły o przestępstwie odpowiednie służby, bo musi być jakiś ślad o nim w dokumentacji. Nie może być tak, że komuś się tylko wydaje, że jest poszkodowany.
Stowarzyszenie dysponuje też możliwością udzielania niewielkiej pomocy materialnej. Ma to raczej charakter doraźny i interwencyjny - są to bony żywnościowe, na zakup odzieży czy środków higieny, opłacenie czynszu dla ofiar przemocy w rodzinie itd.

Kto może zwrócić się o pomoc? Wszyscy, którzy zostali poszkodowani w bójce, są ofiarami mobbingu, gróźb karalnych, gwałtu czy wykorzystywania seksualnego, doznali przemocy fizycznej i psychicznej w rodzinie. Także ci, którzy zostali okradzeni, padli ofiarą rozboju, oszustwa czy uszkodzenia mienia. Bez obaw mogą zgłosić się mieszkańcy, którzy nie otrzymują należnych alimentów lub znaleźli się w krytycznych warunkach materialnych.
- W przyszłym roku chcielibyśmy rozszerzyć naszą działalność także na Brusy i na Czersk - zapowiada Paluszkiewicz.

Placówka współpracuje z wszelkimi możliwymi instytucjami, które mogą być pomocne, są to: PCPR, MOPS i GOPS, OPR, policja, kuratorzy sądowi, ŚDS, hostel, urzędy.

Stowarzyszenie działa na terenie całego województwa, ma swoje agendy w Gdyni, Tczewie, Kwidzynie i liczne punkty w terenie. Wszelkie informacje dodatkowe znajdziecie na www.interios.org.pl, pisać można na maila: [email protected].

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszy Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. - Zapełniamy lukę po biurze porad obywatelskich prowadzonym przez Familijny Poznań - dodaje Paluszkiewicz. - A dodam też, że korzystamy ze wsparcia miejscowego środowiska prawniczego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska