Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od kwietnia za wodę zapłacimy więcej. Będzie dodatkowa opłata

Jadwiga Aleksandrowicz
Od kwietnia za wodę zapłacimy więcej
Od kwietnia za wodę zapłacimy więcej freeimages.com
Tym razem nowe taryfy za dostarczanie wody z miejskiego wodociągu i odprowadzanie ścieków do kanalizacji wejdzie w życie bez uchwały rady. Dlaczego? Bo radni dostali materiały po ustawowym terminie.

W poniedziałek tuż po otwarciu sesji burmistrz wniósł o zdjęcie tego punktu z porządku obrad, a następnie poprosił o przerwę w obradach do dziś do godz. 9. Rada na to przystała. Dziś radni prawdopodobnie o wodzie i ściekach mówić nie będą. Gorące dyskusje o przygotowaniu materiałów po terminie prowadzono i na komisjach, i w kuluarach po ogłoszonej przerwie w obradach rady.

- Rada i tak nie może zmienić tych taryf, bo tak jest skonstruowane jest prawo. Może wyrazić opinię, z którą nikt nie musi się liczyć i powinna zatwierdzić uchwałą nowe taryfy - powtarzali radni. Tyle, że do wejścia w życie nowych taryf tym razem radni nie przyłożą rąk. Będzie drożej, choćby dlatego, że wprowadza się nową opłatę - abonamentową. Za odczyt wodomierza.

Zaopatrzeniem w wodę i odbiorem ścieków zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Prezes Wanda Buchalska podkreśla, że spółka ma własne ujęcie w Siarzewie w gm. Raciążek, ale jest ono niewielkie. Z tego źródła pochodzi 45-50 procent sprzedawanej przez MPWiK wody. Spółka kupuje więc brakujące ilości z ujęcia w Kuczku w gminie Aleksandrów Kujawski.

Od 1 maja br cena zakupu hurtowego wody z Kuczka ma podrożeć. O ile dokładnie - nie wiadomo, ale w MPWiK założono, że o 9 procent przy minimalnym zakupie 35 tys. m sześciennych miesięcznie.

- Należące do gminy Aleksandrów Kujawski Przedsiębiorstwo ALGAWA będzie rygorystycznie egzekwować ten poziom sprzedaży, bo od grudnia jesteśmy w okresie trzyletniego wypowiedzenia umowy - tłumaczy prezes Buchalska.

Cena zakupu wody z ujęcia w Kuczku to tylko jeden z elementów, który ma wpływ na wzrost ceny wody. Inne to ponoszone przez spółkę opłaty za pobór wód podziemnych, opłaty środowiskowe za odprowadzenie ścieków, za badania wody przez terenową i wojewódzka stacje sanitarno-epidemiologiczne, badania ścieków i osadów. Do tego dochodzą koszty energii, materiałów, paliw i podatki od nieruchomości. Ale także planowany o 5 procent wzrost wynagrodzeń w spółce (średnia płaca bez płacy zarządu wynosi tu 2 tys. 575 zł, a z zarządem 2 tys. 820 zł). Bierze się także pod uwagę wskaźnik awaryjności.
Według nowych taryf od 1 kwietnia za metr sześcienny wody zarówno gospodarstwa domowe, jak i inni odbiorcy płacić będą 3 złote 55 groszy plus 8 procent VAT, czyli w sumie 3 złote 83 grosze. Natomiast za metr sześcienny odprowadzanych ścieków zapłacimy 3 złote 96 groszy plus 8 procent VAT, czyli 4 złote 28 groszy. Taryfa ta dotyczy zarówno gospodarstw domowych, jak i innych odbiorców.

Ciechocinek ma także odrębną kanalizację na ścieki solankowe (po zabiegach sanatoryjnych). Za metr sześcienny takich ścieków trzeba będzie zapłacić 10 złotych 26 groszy plus 8 procent VAT, czyli 11 złotych 8 groszy.
Do tego trzeba doliczyć nową opłatę abonamentową: 5 zł 29 gr (z VAT)za j

Czytaj e-wydanie »
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska