Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślub pod chmurką? Chętnych odstrasza dodatkowa opłata

(kat)
W wyznaczonym miejscu musi być ustawiony stół, na którym małżonkowie i świadkowie złożą swoje podpisy.
W wyznaczonym miejscu musi być ustawiony stół, na którym małżonkowie i świadkowie złożą swoje podpisy. freeimages.com
Od 1 marca ślub cywilny można wziąć poza budynkiem USC. - Zanim zmiana weszła w życie mieliśmy zapytania odnośnie takiej możliwości - przyznaje Mariola Lulińska, szefowa USC w Brodnicy.

- Obecnie pytań takich nie ma, przyszli małżonkowie nie wskazywali w jakich miejscach chcieliby, by ślub się odbył - dodaje.

Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeńskiego wynosi 84 złote. - Bez względu na to, czy ktoś bierze ślub cywilny, czy też konkordatowy - dodaje. Podczas ślubów brodnicki USC zapewnia oprawę muzyczną, świeże kwiaty (bez jakichkolwiek opłat). Możliwe jest też zorganizowanie własnej oprawy, po wcześniejszym ustaleniu z urzędem. Z kolei: - Za zorganizowanie ślubu poza terenem USC trzeba wnieść opłatę dodatkową, która wynosi tysiąc złotych.

Kwota może skutecznie odstraszyć. Jest tylko jedno odstępstwo - gdy ślub może być udzielony poza urzędem i młoda para nie wnosi dodatkowej opłaty. - To specyficzne przypadki, na przykład choroba, która uniemożliwia opuszczenie łóżka. Wystarczy dostarczyć dokumenty potwierdzające np. niepełnosprawność. Choć np. w przypadku poruszania się na wózku nie ma problemu, by ślub odbył się w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy. Wówczas przystosowana jest do tego celu sala na parterze - mówi urzędniczka.
Kto wymarzy sobie ślub poza USC, np. w plenerze musi pamiętać, że może być on udzielony pod kilkoma warunkami.

Zobacz także: Mimo że rozwodów coraz więcej, to wciąż są pary, które przeżyły ze sobą ponad pięćdziesiąt lat i nie mają dosyć!

- Trzeba wybrać miejsce godne, w którym nikt nie zakłóci przebiegu uroczystości. Jeśli będzie to plener, teren parku - wypadałoby teren jakoś ogrodzić, by nikt niepowołany nie przerwał uroczystości, która ma być przecież najważniejszym dniem dla młodej pary. Musi być to również miejsce bezpieczne dla pary i zaproszonych gości - zwraca uwagę.

W wyznaczonym miejscu musi być też ustawiony stół, na którym małżonkowie i świadkowie złożą swoje podpisy. Konieczne jest też zawieszenie godła (to dostarczone jest przez urzędnika). Trzeba też stosownie wcześniej zarezerwować termin. - Jeśli mielibyśmy zaplanowany ślub w terenie, tego dnia zapewne nie odbyłby się żaden inny na miejscu, a ślubów cywilnych jest coraz więcej - dodaje.

W minionym roku udzielono ich ok. 100 (nie licząc wydanych aktów do ślubu konkordatowego). Na poczatek marca umówionych jest ok. 20 terminów i kilka zarezerwowanych. - Jeśli komuś zależy na tym, by ślub i wesele były w tej samej sali, może skorzystać z sal pałacu. W najbliższym czasie zorganizowane zostanie tu wesele na ok. 150 osób.

Post użytkownika Gazeta Pomorska.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska