Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypalanie traw źle wpływa na uprawy, grozi mandatem i utratą dopłat

pixabay.com
pixabay.com
Nawet jednorazowe wypalanie obniża wartość plonów o 5-8%, powoduje, że przybywa chwastów - to tylko niektóre z argumentów za porzuceniem takie działania, które jest zabronione. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaczyna kolejną kampanię przeciwko wiosennemu wypalaniu traw.

Wciąż w wielu gospodarstwach pokutuje przekonanie, że wypalanie nie szkodzi, a wręcz dobrze wpływa na jakość gleby. Mity próbuje obalać ARiMR prowadząc kolejną kampanię informacyjną i apelując do rolników, żeby nie wypalali traw.

Jeśli przyjrzeć się faktom, to okaże się, że co roku z powodu wypalania traw, które często wymyka się spod kontroli, giną ludzie i zwierzęta, a gleby jałowieją, pożary trawią dobytek. Wypalanie niszczy środowisko, a dym zatruwający atmosferę wpływa na pogarszanie stanu naszego zdrowia. Co roku społeczeństwo ponosi też koszty związane z akcjami gaśniczymi.

Mrówki i biedronki - sprzymierzeńcy rolnika

Niszczymy w ten sposób miejsca lęgowe ptaków, gniazda z pisklętami np. skowronków. Zabijamy owady, a to oznacza mniej zapylonych roślin i w konsekwencji mniejsze plony. Śmierć ponoszą zdezorientowane zwierzęta domowe i zwierzyna łowna, płazy i drobne gryzonie. Giną także mrówki, a jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 mln szkodliwych owadów rocznie i biedronki zjadające mszyce czy dżdżownice spulchniające glebę. Zasługą mrówek jest także rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy.

Ogień wyjaławia glebę

Niekorzystny wpływ wypalania traw (czy resztek słomy) udowodnili naukowcy. Po wypalaniu trawa ubożeje. "W trakcie wypalania traw i łąk ginie cała mikroflora i mikrofauna, które ożywiają glebę".

"Chwasty na miedzach, wśród pól uprawnych, w rowach, nad potokami i ciekami wodnymi należy systematycznie kosić od wiosny do jesieni. Uzyskana w taki sposób młoda zielonka ma walory pokarmowe i powinna być przeznaczona na paszę dla inwentarza", przekonuje ARiMR.

| Create infographics

Wypalanie traw - konsekwencje | Create infographics

Źródło: www.arimr.gov.pl

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska