Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obłędnie pięknie jest na Wdzie. Nawet u schyłku zimy

Marek Weckwerth
Pomiędzy Błędnem a Tleniem Wda podmywa urwiste brzegi, które "spływają" do wody.
Pomiędzy Błędnem a Tleniem Wda podmywa urwiste brzegi, które "spływają" do wody. Marek Weckwerth
Jeśli popłyniesz do Tlenia, doświadczysz przygody niezwykłej, zielenią borów malowanej, ciemnym odcieniem bystro płynącej rzeki.

Długość odcinka Wdy między Błędnem a Tleniem jest określana w źródłach różnie - od 18,5 km do 23,5. Wielkość wrażeń zaś zdecydowanie ów kilometraż przewyższa.

Zanim wszak wiosło w rzece zanurzysz, warto byś okolicę Błędna (woj. pomorskie) zwiedził. Przy asfaltowej szosie Śliwice - Skórcz znajduje się stara drewniana leśniczówka, a nieco dalej - przy skrzyżowaniu z drogą do leśniczówki Pohulanka - pomnik poświęcony partyzantom radzieckim i polskim uczestniczącym w zbrojnej potyczce z przeważającymi siłami niemieckimi w 1944 r. Przez Błędno przebiega szlak Partyzantów AK i dwa inne. Wzdłuż lewego brzegu Wdy (idąc "pod prąd") można dojść w kilkanaście minut do rezerwatu przyrody Krzywe Koło w Pętli Wdy, gdzie ochronie podlega śródleśny bieg silnie meandrującej rzeki. My jednak (9-osobowa grupa bydgosko-brodnicka) spływamy kajakami ścigając (zresztą nieskutecznie) uczestników XIX Ogólnopolskiego Zimowego Spływu Kajakowego 'Wda 2015" im. Bolesława Białkowskiego.

Zaraz poniżej Błędna rzeka wpływa na teren Kujawsko-Pomorskiego i jednocześnie do Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Nadal mocno meandruje, co wodniakom same atrakcje zapewnia. Raz sięga się wiosłem lewego, urwistego brzegu doliny, a za chwilę prawego. Nurt podmywa brzegi, które spływają piaszczystymi jęzorami do wody, a wraz z nimi drzewa. Powalone pnie, a swoje możliwości prezentują tu także bobry, trzeba opływać, bądź z rozpędu ponad nimi przeskakiwać.

I tak aż do wsi Stara Rzeka, która koniec otulającego Wdę lasu wyznacza, a początek otwartej przestrzeni i niemal górskiego krajobrazu. Mówi się, że Stara Rzeka jest najbardziej malowniczą miejscowością na całym szlaku Wdy. Powstała w połowie XVIII w. na rozległej polanie z tego, co na niej wyrąbano.

Zaraz za mostem drogowym warto wyjść w dogodnym miejscu na lewym brzegu. Na przeciwległym brzegu znajduje się miejsce poświęcone św. Hubertowi "za opiekę i łaski" - o czym informują wdzięczni myśliwi Koła Łowieckiego "Żubr" w Warszawie oraz leśniczy nadleśnictwa Osie.

Od tego miejsca rzeka przebija się przez polodowcowe wzgórza. Toteż płynie szybko i głośno szumi. Zbocza doliny są gdzieniegdzie tak strome, że nie uprzątnięto z nich jeszcze powalonych przez trąbę powietrzną 14 lipca 2012 r. drzew.

Wkrótce dopływamy do Tlenia, gdzie także kończą imprezę uczestnicy spływu "Wda 2015".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska