Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radioterapia przyjmie pierwszych pacjentów jesienią

Justyna Juszczyńska
Centrum Diagnostyczno-Lecznicze we Włocławku
Centrum Diagnostyczno-Lecznicze we Włocławku JJ
Traw budowa nowoczesnej radioterapii, która powstaje w ramach rozbudowy Centrum Diagnostyczno-Leczniczego we Włocławku. Jeszcze w tym roku pojawią się pierwsi pacjenci.

Przy ulicy Łęgskiej już stoi budynek radioterapii, trwają prace końcowe, z końcem czerwca mają zostać one zakończone. Teraz planowane jest pozyskanie środków pieniężnych na dwie nowoczene linie do radioterapii. Zakup aparatur do napromieniania zaplanowano z budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Sprzęt ten to koszt 25 mln zł. Jeśli uda się pozyskać środki od państwa jeszcze w tym roku pierwsi pacjenci będą mogli korzystać z najnowoczesnego zakładu radioterapii. Przewidziano także plan awaryjny, gdyby środków nie udało się pozyskać.

- W takiej sytuacji jeden z aparatów zostanie przewieziony z Bydgoszczy - mówi prof. dr hab. Janusz Kowalewski, dyrektora Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

W 2014 roku Centrum wyposażono o nowoczesny tomograf komputerowy przygotowany do planowania leczenia radioterapią.

Przeczytaj również: Szpital we Włocławku czekają zmiany. Są konieczne

Centrum Onkologi miesięcznie wykonuje ponad 2 tys. porad miesięcznie. Każdego dnia przeprowadzanych jest 150 badań tomograficznych, USG. Dzięki Zakładowi Radioterapii mieszkańcy z Włocławka i okolic nie będą musieli jeździć na naświetlania do Bydgoszczy. Dlatego nowy zakład oddalony o ponad 100 km od ośrodka bydgoskiego pozytywnie wkomponuje się w działalność placówki ochrony zdrowia we Włocławku.

Nowy ośrodek leczniczy to także dodatkowe miejsca pracy. W ośrodku przy ul. Łęgskiej zatrudnionych zostanie 23 pracowników. Początkowo lekarze specjaliści będą dojeżdżać do włocławskiej radioterapii z Bydgoszczy. Jednak cały dodatkowy personel medyczny będzie nowozatrudniony.

Lokalizacja nowego zakładu budziła wiele kontrowersji. Zaproponowano, aby radioterapia powstała na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Jednak jak podkreśla profesor Kowalewski nie jest to wymagane. 95% osób przyjmowanych jest do centrum w trybie ambulatoryjnym. Naświetlanie trwa 30 minut i pacjent od razu może wrócić do domu. Na korzyść lokalizacji przy ulicy Łęgskiej przemawia także sąsiedztwo budynku Centrum Diagnostyczno-Leczniczego.

Czytaj e-wydanie »
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska