Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy projekt Siudmaka i podźwignięty z ruin Grudziądz - wystawy w muzeum już w piątek

(marz)
Malarstwo Wojciecha Siudmaka znane jest w świecie. Perfekcyjnie oddaje trójwymiarową przestrzeń. W jego malarskich wizjach widać wpływy  surrealistów Salvadora Dali i Rene Magritte'a.
Malarstwo Wojciecha Siudmaka znane jest w świecie. Perfekcyjnie oddaje trójwymiarową przestrzeń. W jego malarskich wizjach widać wpływy surrealistów Salvadora Dali i Rene Magritte'a. Archiwum GP
Malarstwo tworzącego w Paryżu Wojciecha Siudmaka będzie można oglądać w głównym gmachu muzeum w Grudziądzu od 6 marca. Także ekspozycję "Grudziądz 1945. Zniszczenia i odbudowa". O tym, jak miasto podźwignęło się z ruin.

Artysta perfekcyjnie odtwarza trójwymiarową przestrzeń. To realista fantastyczny. W jego surrealistycznych dziełach piękno łączy się z deformacją.

Wieczna Miłość. Światowy Projekt Pokoju to idea, której pomysłodawcą jest Wojciech Siudmak.
Realizuje ją od 2002 r. Fundacja Siudmak Arkana XXI. Jej misją jest umacnianie pokoju przez wspólnotę narodów, dążenie do porozumienia, poszukiwania pojednania i przebaczenia.

Idea szlachetna. Jej symbolem jest monumentalna rzeźba Siudmaka "Wieczna Miłość", której uroczyste odsłonięcie nastąpiło 28 sierpnia 2013 r. w Wieluniu.
W tym właśnie roku wręczono po raz pierwszy statuetkę Nagrody Pokoju "Wieczna Miłość". Przyznaje ją międzynarodowe jury złożone z wybitnych osobistości ze świata nauki i sztuki. Otrzymał ją ś.p. Wojciech Kilar.

Grudziądzanie będą mogli przyjrzeć się projektowi Siudmaka. Ekspozycję jego prac wzbogacą zbiory muzeum w Wieluniu, z którego artysta pochodzi.

Ekspozycja "Wieczna miłość. Światowy projekt pokoju" jest znana w świecie.

Otwarcie wystawy - w salach przy ul. Wodnej o godz. 18.

Także w piątek - "Grudziądz 1945. Zniszczenia i odbudowa".

Równocześnie otwarta zostanie inna ekspozycja - "Grudziądz 1945. Zniszczenia i odbudowa". O tym, jak miasto podźwignęło się z ruin.

Zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt unikatowych zdjęć, przedstawiających zniszczony i odbudowywany Grudziądz. Fotografie powstały od roku 1945 do początków lat 50. Dokumentują skalę zniszczeń w mieście.

Wstrząsające zdjęcia dają obraz ogromu zniszczeń, ale też obrazują proces odbudowy. Można dzięki nim zorientować się, dlaczego niektóre ulice czy wręcz całe kwartały domów, mają obecnie taki kształt a nie inny.

Otwarcie wystawy również w piątek, 6 marca o godz. 18.00 w muzeum przy ul. Wodnej w Grudziądzu,

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska