Rekordy weteranów w lekkoatletycznej hali w Toruniu [zdjęcia]

archiwum
W mistrzostwach Polski wzięło udział ponad 300 zawodników.
W mistrzostwach Polski wzięło udział ponad 300 zawodników. archiwum
35 rekordów kraju ustanowiono podczas 24. Halowych Mistrzostw Polski Weteranów Lekkiej Atletyki, które w minioną sobotę zagościły w hali przy ul. Bema. Znakomite wyniki osiągali również torunianie.
XXIV Halowe Mistrzostwa Polski Weteranów Lekkiej Atletyki w Toruniu

XXIV Halowe Mistrzostwa Polski Weteranów Lekkiej Atletyki 2015

Sobotni czempionat był dla organizatorów i większości zawodników próbą generalną przed zbliżającymi się wielkimi krokami 10. Halowymi Mistrzostwami Europy. Ta wielka impreza, w której weźmie udział niemalże 2500 uczestników z niemalże czterdziestu krajów Starego Kontynentu, odbędzie się w toruńskiej hali i na obiektach do niej przylegających w dniach 22-28. marca. Nic więc dziwnego, że lekkoatleci-weterani start w halowych mistrzostwach kraju potraktowali bardzo poważnie. Do Grodu Kopernika zjechało ich prawie czterystu. 328 zawodników i zawodniczek wystartowało w HMP, pozostali w 1. Zimowych Mistrzostwach Polski Weteranów w Biegach Przełajowych.

Wśród 35 nowych halowych rekordów jeden ustanowił torunianin. W chodzie na dystansie 3000 metrów w kategorii M60 błysnął Ryszard Dembkowski. Uzyskany przez niego czas (17:16,62), po zastosowaniu specjalnych przeliczników uwzględniających wiek zawodnika, odpowiada seniorskiemu wynikowi na poziomie 13:49:30.
W klasyfikacji punktowej, będącej porównaniem wyników wszystkich startujących, najlepszy wynik spośród torunian uzyskał Wacław Krankowski, który po raz kolejny wywalczył tytuł w pchnięciu kulą (M60). Tytuł wicemistrzowski w tej samej kategorii wywalczył inny reprezentant Grodu Kopernika Wiktor Matczyński. Najwięcej punktów z grona torunianek biorących udział w mistrzostwach uzyskała Violetta Politowska. Nowa mistrzyni Polski w skoku wzwyż K40 i Wacław Krankowski otrzymali puchary Prezydenta Miasta Torunia.

Dorobek medalowy torunian startujących w HMP jest naprawdę bogaty. W biegu na dystansie 3000m w kategorii K35 triumfowała Magdalena Kowalska. Wicemistrzem kraju w biegu na 60m został Adam Olender (M45). Brązowy medal w tej samej konkurencji w M55 wywalczył Andrzej Formaniewicz. Na 200m Formaniewicz w swoje kategorii był pierwszy, Olender trzeci, podobnie jak startujący w M65 Janusz Nath.

Mistrzem w skoku o tyczce w M70 został Edward Korolko. Kolejne złoto do swojej kolekcji w rzucie ciężarkiem dołożył Krankowski. Aż trzy medale wywalczył Julian Pełka (M60). W skoku w dal i trójskoku był drugi, z kolei w skoku wzwyż sięgnął po brąz. W ostatniej z tych konkurencji odnotowano jeden z najlepszych wyników całych mistrzostw. Startujący w tej samej kategorii co Pełka Dariusz Bednarski z Płocka przeskoczył tyczkę zawieszoną na wysokości 170cm, co odpowiada seniorskiemu wynikowi na poziomie 2,37m.

Ciekawostką było też drugie miejsce Grzegorza Marciniszyna w skoku w dal. Dalej od aktualnego rekordzisty Polski seniorów (8,28) na zawodach w Toruniu skoczył Łukasz Sobora.
Kujawsko-pomorskie wygrało klasyfikację punktową województw.