Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieg Tropem Wilczym. W niedzielę w Inowrocławiu

Dariusz Nawrocki
Do uczestnictwa w biegu zachęcają Magdalena Basińska i Maciej Basiński z Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego
Do uczestnictwa w biegu zachęcają Magdalena Basińska i Maciej Basiński z Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego Dariusz Nawrocki
Inowrocław włączy się w obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. 1 marca, podobnie jak w 80 innych miastach w Polsce, odbędzie się tutaj Bieg Tropem Wilczym, akcja organizowana przez Fundację Wolność i Demokracja.

Bieg w Polsce organizowany jest po raz trzeci. Inowrocław uczestniczy w nim po raz pierwszy. - Ideą biegu pamięci jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego - wyjaśnia Magdalena Basińska, prezes Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego, organizator biegu w Inowrocławiu.

Przypomina, iż po 1945 roku historia zapomniała o żołnierzach polskiego podziemia. - UB-ecja robiła wszystko, abyśmy nie znali takich nazwisk jak Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", Danuta Siedzikówna "Inka", Witold Pilecki, August Emil Fieldorf "Nil". Przez cały okres PRL nazywano ich bandytami. A oni za ofiarną walkę o wolną i niepodległą Polskę zapłacili cenę najwyższą. Bo albo zostali zamęczeni podczas przesłuchań w więzieniach, albo skazywani na kary śmierci - tłumaczy Basińska.

Bieg Tropem Wilczym jest pełen symboli związanych z żołnierzami wyklętymi. Nawiązuje do poezji Zbigniewa Herberta, który napisał o nich, że "żyli prawem wilka, dlatego historia o nich zapomniała". Stąd nazwa biegu.

Przeczytaj również: Arcana Historii zapraszają na marsz żołnierzy wyklętych już 1 marca
Zawodnicy przebiegną trasę o długości 1963 metrów. - To również nie jest przypadek. Jest to odwołanie do roku, w którym ginie ostatni z żołnierzy wyklętych Józef Franczak "Lalek" - tłumaczy Basińska. Patronem biegu jest kapitan Wacław Szewieliński z Brygady Śmierci "Łupaszki", honorowy obywatel Inowrocławia.

W biegu może wziąć udział każdy. Start o godz. 12. na boisku przy III LO. Już dziś wiadomo, że nie wszyscy otrzymają pamiątkowe koszulki i medale. Trafią one do 200 osób, które jako pierwsze zgłosiły chęć uczestnictwa w biegu.
Udział w biegu jest bezpłatny.

- W czasie trwania imprezy zbierane będę pieniądze na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach, miejscowości w dawnym województwie lwowskim - wyjaśnia Maciej Basiński.
Dodatkową atrakcją biegu będzie obecność grupy rekonstrukcyjnej "Niezłomni 1945".

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska