Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Bohdan Tomaszewski, legendarny komentator sportowy. Miał 93 lata

AIP
Bohdan Tomaszewski
Bohdan Tomaszewski archiwum rodzinne
Bohdan Tomaszewski urodził się w Warszawie, 10 sierpnia 1921 roku. Od najmłodszych lat interesował się sportem. Brał udział w powstaniu warszawskim. Pracę dziennikarską rozpoczął tuż po wojnie, w 1946 roku.

Bohdan Tomaszewski na zdjęciach

Polscy kibice zapamiętają go głównie jako znawcę tenisa i lekkiej atletyki. Relacjonował wiele zawodów sportowych i olimpiad. Na jego relacjach wychowało się całe pokolenie dziennikarzy.
Ale Tomaszewski był również autorem książek i scenariuszy filmowych.

Czytaj: Bohdan Tomaszewski skończył 90 lat. Mag mikrofonu trwa!

Miliony kojarzą jego głos z relacji radiowych, przede wszystkim tenisowych, ale to Bohdan Tomaszewski relacjonował w sumie 12 igrzysk olimpijskich. Takiego wyniku nie osiągnął żaden z polskich komentatorów sportowych.

Losy Bohdana Tomaszewskiego są losami jego pokolenia. Żołnierz Powstania Warszawskiego, przeszedł przez obóz w Ożarowie, potem trafia na wybrzeże i pracuje w sopockim Grand Hotelu. Losy niosą go na "ziemie odzyskane" do Szczecina. Do radia trafia dopiero w 1955 roku, żeby już rok później komentować igrzyska w Melbourne. I tak przez następne 60 lat.

Jeszcze niedawno można go było usłyszeć w "Kronice Sportowej" Programu I PR. Jego sposób komentowania zawodów, pełen szacunku nie tylko dla polskich sportowców, ale i dla przeciwników, stał się niedoścignionym wzorem dla pokoleń dziennikarzy radiowych i telewizyjnych. W czasach, kiedy dziennikarze nie mogli liczyć na internetowe opracowania życiorysów i osiągnięć zawodników, Bohdan Tomaszewski był żywą encyklopedią sportową.

Wszyscy znali go jako komentatora sportowego, część kojarzyła z filmów, gdzie często pojawiał się jako on sam - komentator sportowy, ale nie tylko. Niewielu wie, że był też scenarzystą filmowym - to on napisał scenariusz do bodaj najlepszego polskiego filmu sportowego "Bokser" z Danielem Olbrychskim, napisał też kilkanaście książek o sporcie.

Do dziś niewyjaśniona pozostaje sprawa jego współpracy z Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego. Z materiałów SB wynika, że został zarejestrowany jako tajny współpracownik związany ze służbą wywiadu i kontrwywiadu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska