MŚ w Falun. Złoto dla Kalli, Jaśkowiec przed norweskimi gwiazdami [wideo]

Wielkie zwycięstwo Szwedki Charlotte Kalli, jeszcze większa klęska Norweżek w biegu na 10 kilometrów techniką dowolną.

To był szwedzki dzień w biegach kobiet na mistrzostwach świata w Falun. W technice dowolnej na 10 km Kalla nie miała sobie równych. Prowadziła zdecydowanie od pierwszego pomiaru czasu, na mecie miała 41 sekund przewagi nad Jessicą Diggins, brąz dla kolejnej Amerykanki Caitlin Gregg.

Bardzo dobrze pobiegła Sylwia Jaśkowiec, która zajęła 14. miejsce ze stratą 1,19 min. do Kalli. Kolejne miejsca Polek: Kornelia Kubińska 31., Ewelina Marcisz 44. i Magdalena Kozielska 56.
Gdy na mecie trwała szwedzka-amerykańska feta w asyście milczenia norweskich kibiców dobiegały do "kreski" fawortki z tego kraju. Z gęsto padającym śniegiem zupełnie nie poradziły sobie Therese Johaug i Marit Bjoergen. Pierwsza straciła do triumfatorki 2.14 min., Bjergen jeszcze dziesięć sekund więcej i została sklasyfikowana w czwartej dziesiątce.

Wcześniej Norweżki wygrały w Falun wszystkie biegowe konkurencje: sprint technika klasyczną, sprint drużynowy i bieg łączony 2x7,5 km. We wtorek żadnej biegaczki z tego kraju nie było w dziesiątce.