Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idzie już do nas wiosna! - potwierdzają to synoptycy i ... niedźwiedzie

Marek Weckwerth
archiwum
Na początku marca zawita do nas wyżowa pogoda i wraz z nią przedwiośnie - zapewnia bydgoski synoptyk Bogdan Bąk.

W regionie trwają jeszcze zimowe ferie i w kalendarzu zima, a za oknem już pierwsze oznaki wiosny. - Może jeszcze nie wiosny, ale na początku marca wraz z wyżową pogodą zawita do nas przedwiośnie - zapewnia bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk. - To będzie wyż azorski, który zwiastuje dłuższy okres dobrej pogody.

A już teraz w toruńskim ogrodzie zoobotanicznym ze snu zbudziły się niedźwiedzie. W bydgoskim ZOO wcale nie spały. Ptaki wiją już gniazda, kwitną przebiśniegi i krokusy.

Zanim jednak nastanie przedwiośnie, czeka nas pogorszenie aury. Wyż z centrum nad Rosją już słabnie. Dziś na Kujawach i Pomorzu będzie jeszcze słonecznie, z temperaturą maksymalną 5-6 stopni Celsjusza. W niedzielę odczujemy pierwsze oznaki niżu bałtyckiego. Przez następny tydzień aura będzie zmienna: duże zmiany ciśnienia i temperatury, okresami silny wiatr i opady. - Będzie stosunkowo ciepło, ale wiatr obniży odczuwalną temperaturę - przestrzega toruński synoptyk Rafał Maszewski.

Pogoda w Twojej miejscowości
Będziemy na skraju rozległego wyżu azorskiego. Centrum tego wyżu rozbuduje się nad Wyspami Brytyjskimi i będzie oddziaływać na całą Europę.
3 marca temperatura na Kujawach i Pomorzu sięgać będzie jeszcze tylko 3-5 stopni Celsjusza, ale z każdym dniem ma rosnąć. 6 marca możemy spodziewać się od 6 do 10 kresek powyżej zera.

Zaczyna się wegetacja
Przy pięciostopniowej temperaturze rozpoczyna się wegetacja roślin. - Wtedy zaczną też pylić olsza i leszczyna, więc alergicy mogą zacząć odczuwać dyskomfort - przestrzega toruński synoptyk Rafał Maszewski, przy czym bardziej sceptycznie niż Bogdan Bąk podchodzi do mającego nadejść długiego okresu pięknej aury. - W długoterminowej pogodzie nic nie jest pewne na sto procent. Przecież w marcu i kwietniu w naszym klimacie zwykle zdarzają się zimowe akcenty. Bywają też prawdziwe zimy, jak ta dwa lata temu.
Jednak z niemieckich map pogodowych wynika jasno, iż wyż azorski będzie oddziaływał na Niemcy i Polskę przynajmniej do 8 marca. Co potem? Tego nie wie nikt!

To będzie przedwiośnie
Gdy średnia dobowa temperatura waha się od 0 do 5 stopni, wtedy mówimy o klimatycznym przedwiośniu. Średnia 5-15 stopni oznacza klimatyczną wiosnę.
- Na początku marca na dobrze nasłonecznionych, osłoniętych od wiatru, południowych zboczach wzgórz w naszym regionie temperatura sięgnie zapewne 15 stopni, a to już może zachęcać niektórych ludzi do opalania - stwierdza Bogdan Bąk.
W nocy będzie znacznie chłodniej, bo pozbawiona chmur atmosfera szybko będzie traciła ciepło, ale mrozu nie będzie.

Zwierząt poruszenie
- Wśród ptaków już pod koniec stycznia, choć zwykle czynią to w marcu, zauważyliśmy poruszenie - informuje Tamara Samsonowicz, kierownik Ogrodu Zoologicznego w bydgoskim Myślęcinku. - Gniazda zaczęły wić czarne łabędzie i ślepowrony. Tej zimy na wybieg regularnie wychodzą nasze niedźwiedzie. Na rękach jednej ręki można policzyć dni, w których tego nie czyniły. Nie zapadły więc w typowo zimowy sen. To była raczej krótka hibernacja.
Zbliżającą się wiosnę widać także w zachowaniu niedźwiedzi toruńskich.
- Tydzień temu obudziły się z trwającego od stycznia zimowego snu - mówi Beata Gęsińska, dyrektor Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu.- Teraz mają spore pragnienie i apetyt. Również bażanty wykazują duże ożywienie - koguty stroszą piórka i zaczynają odbywać tańce godowe.
W słoneczne dni ptasi śpiew słychać też już coraz wyraźniej w lasach.

Kwitną przebiśniegi
- Oznaki wiosny widać, choć ten, kto wejdzie do ogrodu, musi się rozejrzeć - stwierdza Jarosław Mikietyński z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Wtedy na pewno zauważy na rozległej łące kwitnące przebiśniegi i krokusy. Kwitną też wawrzynek wilczełyko i kalina wonna, a na wierzbach pojawiły się bazie. Wyrosły nawet długie pędy tulipana.

Ciepły marzec 2014
Tak ciepła aura nie jest w naszej szerokości geograficznej niczym szczególnym.
Średnia dobowa temperatura w pierwszej dekadzie marca 2014 roku wyniosła 4,5 stopnia Celsjusza, w drugiej 6,8, w trzeciej 8 stopni - wylicza Bogdan Bąk. 9 marca termometry pokazywały maksymalnie 13,7 stopnia, a nazajutrz aż 16,2. W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny (21 marca) były 22 kreski.

Długa zima 2013
Ale marzec dwa lata temu był typowo zimowy.
W pierwsze 10 dni średnia dobowa temperatura w naszym regionie wyniosła 6,5 stopnia Celsjusza. W drugiej i trzeciej dekadzie marca znacznie się ochłodziło. Nocą z 13 na 14 marca odnotowano ponad 17-stopniowy mróz, a w ciągu dnia 24 marca 16-stopniowy.
Padał też śnieg i utrzymywał się w całej Polsce do końca kwietnia.



Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska