Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak nam się żyje w Polsce? A jak to wygląda w regionie? O to m.in. zapytają ankieterzy

Jolanta Zielazna [email protected]
freeimages.com
Ponad 1700 gospodarstw domowych w województwie odwiedzą ankieterzy urzędu statystycznego. Prowadzą badanie satysfakcji społecznej.

To drugie takie badanie w Polsce. Jest realizowane w całym kraju i potrwa do 20 kwietnia. Poprzednie takie badanie, pierwsze w ogóle, odbyło się w 2011 r.

O co, między innymi, będą nas pytać ankieterzy - piszemy poniżej. Celem tak przekrojowego badania jest zebranie informacji pozwalających na wszechstronną ocenę jakości życia w Polsce. Zarówno w wymiarze materialnym, jak i niematerialnym.
Ankieterzy pytać będą także o ubóstwo, wykluczenie społeczne, kapitał społeczny. Wszystkie odpowiedzi są traktowane jako anonimowe i całkowicie poufne, a uzyskane informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do sporządzania zestawień i analiz.

Publikacji pierwszych wyników można się spodziewać w październiku br.
Wynikiem badania sprzed czterech lat jest publikacja "Jakość życia, kapitał społeczny, ubóstwo i wykluczenie społeczne w Polsce". Z odpowiedzi zebranych cztery lata temu wynikało, że 74 proc. pytanych (czyli niemal trzech na czterech pytanych) było zadowolonych ze swego życia (niektórzy bardzo zadowoleni). Największy wpływ na taką ocenę ma stan zdrowia i dotychczasowe życie.

Wybrane wskaźniki zróżnicowania jakości życia pokazują, że gorzej niż przeciętnie wiedzie nam się finansowo (mamy niższe dochody i niższe PKB na 1 mieszkańca). Lepiej oceniamy swoją sytuację w kwestiach społecznych. Wskaźnik dobrych warunków życia mamy na poziomie 120 proc. (lepiej od nas ocenili się Opolanie i Wielkopolanie - 133 proc.). Także pozostałe kategorie (zadowolenie z życia i odsetek osób odczuwających związek z ludźmi z sąsiedztwa ) mamy powyżej 100 proc.

Ciekawe są wyniki badań ubóstwa w naszym województwie. Kujawsko-Pomorskie ma wysoki poziom ubóstwa dochodowego. Występuje ono w 17 proc. gospodarstw. Tu jesteśmy w górnej strefie. W parze z tym nie idzie ubóstwo warunków życia. Odczuwa je 14 proc. gospodarstw. To "niska strefa stanów średnich". Najgorzej - 20 proc. - jest na Warmii i Mazurach.
Odczuwamy ubóstwo braku równowagi budżetowej - jak określili to statystycy. Tu jesteśmy w "stanach średnich" - 16 proc. Najwyższy poziom tej nierównowagi - 23 proc. - to znowu Warmia i Mazury.

W arkuszu dotyczącym gospodarstwa domowego pytania dotyczyć będą, m.in.:

- składu gospodarstwa, wielkości mieszkania, wyposażenia w sprzęty i urządzenia
- dochodów (sytuacji finansowej, dorabiania)
- oceny zaspokojenia potrzeb
- otrzymywanej i udzielanej pomocy (od instytucji, ale także bliskich, krewnych)
- oszczędności (czy je mamy i na ile by nam wystarczyły)
- zadłużenia (na co wzięliśmy kredyt i dlaczego)

Są też pytania, do kogo zwrócilibyśmy się o pomoc, gdyby niespodziewanie trafił nam się duży wydatek.
Ankieterzy będą też pytać o subiektywne odczucia, czyli jak sami oceniamy własną sytuację materialną.

Ankieta indywidualna

Ta część badania składa się z pięciu działów. Najogólniej mówiąc, mają pokazać naszą sytuację osobistą, zapatrywania, uczestnictwo w życiu społecznym, stan zdrowia.

Życie zawodowe
Pytania dotyczyć będą m.in. zawodowej przeszłości i teraźniejszości, ewentualne poszukiwania pracy, jak często zmieniamy pracę, czy pracowaliśmy za granicą itp.

Kontakty społeczne
Ankieta zawiera pytania m.in. o kontakty społeczne i relacje z najbliższymi (duża część dotyczy okresu, gdy osoba pytana miała 16 lat), czy mieszkamy z rodzicami, jak często się odwiedzamy; przynależność do organizacji, wspólnot wyznaniowych, czy komuś przekazujemy 1 proc. podatku, znamy zabytki w okolicy itp.

Miejsce zamieszkania, kapitał społeczny
Pytania m.in. czy pomagamy w organizacji imprez lub chociaż w nich uczestniczymy, kto w Polsce jest najbardziej narażony na dyskryminację, czy bierzemy udział w wyborach, do jakich instytucji mamy zaufanie, jakie wartości w życiu są dla nas najważniejsze i inne.

Życie codzienne
Czy czytamy gazety codzienne? Oglądamy telewizję? Słuchamy radia? Korzystamy z komputera? Jak często bierzmy udział w akcjach poparcia? Czy wyjeżdżamy prywatnie choć na pięć dni?

Zdrowie i ważne wydarzenia w życiu
Jak oceniamy swoje zdrowie? Jakie wydarzenia miały największy wpływ na nasze życie? Czy jesteśmy z niego zadowoleni?

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska