Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy dowód osobisty. Na nowy dowód kredyt dostaniemy bez problemu [co się zmieni?]

Małgorzata Wąsacz [email protected]
Nowy wzór dowodu osobistego.
Nowy wzór dowodu osobistego. infografika MOW
Od 1 marca z dokumentu zniknie adres zameldowania, ale to nie skomplikuje nam życia.

Każdy, kto złoży po 1 marca wniosek o wydanie dowodu osobistego, otrzyma dokument oparty na nowym wzorze.

Co się zmieni?
Na dokumencie pojawi się wiele nowych zabezpieczeń, m.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować. Na dowodzie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie, a opisy pól będą również w języku angielskim. Nie będzie natomiast informacji o kolorze oczu i wzroście, ani skanu podpisu posiadacza. Zniknie również adres zameldowania. - Dane adresowe nie są informacją, która stanowi o tożsamości osoby, więc ich umieszczenie w dowodzie osobistym nie jest konieczne - wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW.

Zaświadczenia nie trzeba
I właśnie adresu zameldowania, a tak naprawdę jego braku w nowych dowodach osobistych, dotyczyło najwięcej wątpliwości.
Często pojawiało się pytanie, czy posiadacz dowodu bez adresu będzie mógł wziąć kredyt albo otworzyć konto w banku. Media obiegły informacje, że banki będą żądać zaświadczenia o zameldowaniu, które kosztuje 17 zł. Jeśli ktoś by się ubiegał o pożyczkę w kilku placówkach, to musiałby zdobyć kilka zaświadczeń i zapłacić kilkadziesiąt złotych.

Na szczęście, te informacje się nie potwierdziły. - Zmiany w danych, które będą zawarte w nowym dowodzie osobistym, zostały wcześniej skonsultowane ze Związkiem Banków Polskich. Związek poinformował, że nie będzie wymagał od swoich klientów zaświadczeń o zameldowaniu. Informację o adresie banki pozyskają z pisemnych oświadczeń. W takim oświadczeniu klient banku potwierdzi prawdziwość podanych danych własnoręcznym podpisem - zapewnia Małgorzata Woźniak.
Taką deklarację usłyszeliśmy też w bankach. - Choć nowe dowody nie będą mieć informacji o adresie zameldowania, to nasz bank nie będzie wymagać od wnioskodawcy dodatkowego dokumentu potwierdzającego ten adres - mówi Marcin Jedliński, rzecznik Raiffeisen Polbank.
Od 1 marca br. o dodatkowe zaświadczenia o zameldowaniu swoich klientów nie będzie też prosił Bank Zachodni WBK. Do celów korespondencyjnych klient wskaże adres samodzielnie. - Jednak zastrzegamy sobie w uzasadnionych przypadkach możliwość poproszenie klientów o okazanie dodatkowego dokumentu - zapowiada Ewa Krawczyk z BZ WBK.

W MSW zapewniają, że po 1 marca z nowym dowodem bez problemu załatwimy też sprawy u notariusza oraz odbierzemy list polecony lub paczkę.

Szybko wymieniają dokument
Są jednak mieszkańcy regionu, którzy boją się, że nowy dowód bez adresu może im skomplikować życie. Dlatego też jeszcze przed 1 marca szybko wymieniają dokument, by mieć taki z adresem. - Są to głównie ludzie po 65. roku życia. Oni dowód osobisty dostają już na czas nieoznaczony - wyjaśnia Elżbieta Kondraciuk, kierownik referatu dowodów osobistych w Urzędzie Miasta w Bydgoszczy. Natomiast w Toruniu i Inowrocławiu nie odnotowano większej liczby wniosków o wymianę dowodów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska