Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marian Rejewski patronem szkoły w Ostromecku [zdjęcia]

Hanna Sowińska
W uroczystości  ślubowania na sztandar szkoły uczestniczyły delegacje wszystkich klas. W tle pomysłowa scenografia, przypominająca klawiaturę Enigmy.
W uroczystości ślubowania na sztandar szkoły uczestniczyły delegacje wszystkich klas. W tle pomysłowa scenografia, przypominająca klawiaturę Enigmy. Tomek Czachorowski
Od Enigmy po lasery. Wielka uroczystość w Zespole Szkół.
Na zdjęciu patron szkoły - Marian Rejewski

Marian Rejewski patronem szkoły w Ostromecku

Gościem specjalnym uroczystości była Janina Sylwestrzak, (trzeci rząd, pierwsza z prawej), córka Mariana Rejewskiego.
(fot. Tomek Czachorowski)

- Cieszę się bardzo, że wraz z nadaniem imienia tej szkole powstał kolejny "żywy pomnik" Mariana Rejewskiego - mówiła na uroczystości w Zespole Szkół w Ostromecku Janina Sylwestrzak, córka genialnego kryptologa i matematyka.

13 lutego został dopisany do najważniejszych dat w historii tej placówki. W miniony piątek odbyła się uroczystość nadania szkole imienia człowieka, który pokonał niemiecką maszynę szyfrującą Enigma, przyczyniając się do skrócenia II wojny światowej.

W wielkim święcie szkoły - oprócz dyrekcji, nauczycieli, uczniów i ich rodziców - wzięło udział wielu gości, w tym m.in. władze gminy i kuratorium oświaty, fundatorzy sztandaru, delegacje zaprzyjaźnionych szkół, duchowni.

Przeczytaj również: Rejewski? To ten, co "wynalazł Enigmę"!

W części oficjalnej nastąpiło przekazanie szkole sztandaru z wizerunkiem orła i podobizną patrona. Stanisław Buś, dyrektor ZS, dziękując głównym fundatorom, nie zapomniał o tych którzy wpłacali symboliczną złotówkę. Apelował też do uczniów, by swoją pracą i odpowiedzialnością starali się być godni tak wielkiego patrona. Następnie wręczył sztandar pocztowi (jego w składzie znaleźli się gimnazjaliści: Weronika Bielaszewska, Aleksandra Sciesińska i Wojciech Falewicz.
Wielkie wrażenie zrobił program artystyczny - widzowie obejrzeli historię Rejewskiego "w pigułce", w połączeniu ze współczesnością (komputery, telefony komórkowe). W postać kryptologa wcielił się Dominik Wojtuń, który w scenie pożegnania z rodziną w 1939 r. był tak niezwykle przekonujący.

Brawa dla autorki scenariusza, brawa ogromne dla uczniów, którzy brali udział w przedstawieniu. Uroczystość zakończył pokaz laserów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska