Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renta za mieszkanie? Prace nad projektem ustawy ugrzęzły

Jolanta Zielazna; [email protected]
regiodom/archiwum
Ustawa o rencie w zamian za mieszkanie miała wejść w życie razem z przepisami o odwróconym kredycie hipotecznym. By dać wybór seniorom, którzy chcieliby swoje mieszkanie zamienić na comiesięczna rentę. Przynajmniej na razie nie mają na to szans.

Dużo rozbieżnych uwag

Przepisy o odwróconym kredycie obowiązują od połowy grudnia, a "rentą w zamian za mieszkanie" nawet jeszcze nie zajął się rząd. Projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym (potocznie mówi się o rencie w zamian za mieszkanie) przygotowało Ministerstwo Gospodarki. Resort tłumaczy, że trzeba jak najlepiej zabezpieczyć interesy seniora.

Teraz tę usługę oferują fundusze hipoteczne na podstawie zapisów Kodeksu Cywilnego. Każdy reguluje to na swój sposób. Seniorom często trudno te zapisy zrozumieć.

Po długich przymiarkach i dyskusjach
Ostateczna wersja projektu nie opuściła jeszcze resortu gospodarki, nie mówiąc już o przyjęciu przez rząd. Tym bardziej nie wiadomo, kiedy trafi do Sejmu.

Co jest powodem przeciągających się prac nad tym projektem? - spytaliśmy w resorcie gospodarki. - W związku z rozbieżnymi uwagami resortów, konieczne było przeprowadzenie poszerzonych konsultacji dwustronnych - wyjaśnia Danuta Ryszkowska-Grabowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Gospodarki. - Dlatego zajęło to więcej czasu niż w przypadku prostszych projektów.

Najwięcej wątpliwości budzi sprawa nadzoru organów państwowych nad działalnością firm oferujących dożywotnią rentę.
Wątpliwości i zastrzeżenia zgłaszał Komisja Nadzoru Finansowego, pod której nadzorem mają być instytucje oferujące dożywotnie świadczenie pieniężne w zamian za mieszkanie.

- Stoimy na stanowisku, że usługi te powinny być oferowane przez firmy posiadające odpowiedni kapitał własny i doświadczenie w zarządzaniu tego typu ryzykiem - wyjaśnia Maciej Krzysztoszek z biura prasowego KNF. Nadzór uważa, że takimi firmami, które zarazem może on skutecznie kontrolować, są zakłady ubezpieczeń. Dotychczasowe fundusze hipoteczne musiałyby więc spełnić określone ustawa ubezpieczeniowa wymogi uzyskać licencje na ten jeden rodzaj działalności.

Resort gospodarki w pełni tych zastrzeżeń nie podziela. M.in. stąd przedłużające się dyskusje.

Kredyt na papierze

- Ostatnia konferencja uzgodnieniowa odbyła się w październiku - mówi Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes Funduszu Hipotecznego Familia. - Nie wiemy, dlaczego projekt utknął w martwym punkcie. Może nie jest to priorytet w ministerstwie.

Ruszkowska-Grabowska: - Projekt od strony prawnej dotyka kilku dziedzin. Pogodzenie daleko idących zabezpieczeń dla świadczeniobiorców z obowiązującymi przepisami wymaga pogłębionych uzgodnień.
Jak informuje rzeczniczka resortu, w ministerstwie prace nad projektem mają skończyć się w I kwartale. Wtedy będzie mógł nim zająć się rząd.

- Wspieramy działania na rzecz tej ustawy - mówi Brzeska-Miksa. - Widzimy duże zainteresowanie osób starszych, ale nie może tu być miejsca na jakiekolwiek nieprawidłowości. To bardzo wrażliwy rynek. Jedni umowy podpisują, ale inni nie. Czekają.

**************8
Projekt jest wyczekiwany przez seniorów, bo ma zabezpieczać ich prawa wobec instytucji, które w zamian za prawo własności mieszkania czy nieruchomości, zobowiązują się co miesiąc, dożywotnio wypłacać starszej osobie dodatkową rentę. To może być duża pomoc dla tych, którzy mają niskie emerytury, a jednocześnie są właścicielami mieszkania.

Starsi muszą mieć jednak gwarancje, że jakaś nieuczciwa firma nie pozbawi ich nie tylko największego majątku czyli mieszkania, ale i dachu nad głową. Dlatego ta ustawa jest taka ważna.

Zbliża się jednak koniec kadencji i jeśli ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym w zamian za mieszkanie nie uchwali obecny Sejm - projekt powędruje do kosza.

Odwrócony kredyt hipoteczny na razie istnieje tylko na papierze. Żaden bank nie przedstawił oferty.



Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska