Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płatności bezpośrednie od 2015. Ile do zwierząt, obszarów, dla młodych rolników?

Oprac. AGW
freeimages.com
Małe gospodarstwo z nowej puli pieniędzy będzie mogło otrzymać do 1 250 euro. Szacunkowa stawka jednolitej płatności obszarowej wynosi 110 euro do hektara. Ile może dostać rolnik do produkcji zwierzęcej i roślinnej? Sprawdź.

Od 15 marca do 15 maja rolnicy znów będą mogli składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Powierzchnia kwalifikująca do ubiegania się o środki wynosi min. 1 ha, chyba, że rolnik posiada zwierzęta kwalifikujące się do płatności, wówczas powierzchnia posiadanych gruntów może być mniejsza.

Przeczytaj też: PROW 2014-2020. Ile dostanie rolnik na rozwój gospodarstwa?

Gospodarstwo ubiegające się o dopłaty bezpośrednie, musi spełniać warunki zazielenienia, co będzie realizowane przez dywersyfikację upraw(utrzymanie zróżnicowanej struktury upraw), utrzymanie trwałych użytków zielonych i utrzymanie obszarów proekologicznych. Nieprzestrzeganie zazieleniania będzie skutkowało karami w postaci zmniejszenia kwot płatności. Dywersyfikacja upraw będzie kontrolowana między 15 maja a 15 lipca. Za odrębne uprawy będą uważane nawet forma ozima i jara tego samego rodzaju.
Masz więcej niż 15 ha gruntów ornych? Powinieneś utrzymywać obszary proekologiczne EFA - minimum 5% gruntów (po 2017 roku może to być 7%). Co się do nich zalicza?

- grunty ugorowe (od 1 stycznia do 31 lipca)
- elementy krajobrazu:
*w ramach norm Dobrej Kultury Rolnej: drzewa - pomniki przyrody, oczka wodne (pow. do 100 mkw.), rowy (szerokość do 2 m)
*inne: żywopłoty lub pasy zadrzewione (szerokość do 10 m), drzewa wolnostojące (średnica korony min. 4 m), zadrzewienia liniowe i grupowe, zagajniki śródpolne do 0,3 ha, miedze śródpolne (szer. 1-20 m), oczka wodne do 0,1 ha
- strefy buforowe
- pasy gruntów kwalifikujących się do płatności wzdłuż obrzeży lasu
- zagajniki o krótkiej rotacji, na których obowiązuje zakaz stosowania środków ochrony roślin i możliwe jest stosowanie nawożenia mineralnego w określonych limitach
- obszary zalesione po 2008
- międzyplony lub pokrywa zielona (co najmniej 2 gatunków)
- uprawy wiążące azot

Trwałe użytki zielone
W projekcie systemu płatności bezpośrednich na lata 2015-2020 czytamy, że "na obszarach Natura 2000 będzie obowiązywał zakaz przekształcania lub zaorywania wyznaczonych cennych przyrodniczo trwałych użytków zielonych" (w tym gleby torfowe i podmokłe). Wprowadza się także obowiązek utrzymania udziału trwałych użytków rolnych w powierzchni gruntów rolnych w skali kraju, może zmniejszyć się maksymalnie o 5% w stosunku do poziomu referencyjnego z 2015.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska