Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z UMK pomogą w odkryciu tajemnic europejskiej kultury

Andrzej Romański
Prof. Piotr Targowski
Prof. Piotr Targowski Andrzej Romański
250 tys. euro - tyle dostanie interdyscyplinarny zespół naukowców z UMK na opracowanie nowych metod badania dzieł sztuki.

Grupę tworzą naukowcy z Instytutu Fizyki, Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa oraz Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Toruński zespół wchodzi w skład europejsko-amerykańskiego konsorcjum, 23 instytucji, IPERION CH. Cały projekt, współfinansowany z Brukseli, ma wartość ok. 8 mln euro.

- Zmienia się sposób myślenia Komisji Europejskiej - tłumaczy prof. Piotr Targowski, fizyk z UMK i członek zarządu projektu. - Chodzi o stworzenie trwałych struktur organizacyjnych na poziomie europejskim, które w przyszłości będą samodzielnie organizować badania naukowe i zabiegać o ich finansowanie. Celem jest, aby Unia Europejska stała się przynajmniej równorzędnym partnerem naukowym dla reszty świata.

Zespół naukowców z UMK będzie pracować nad rozwojem aparatury, metod badawczych i narzędzi informatycznych przeznaczonych do badania dzieł sztuki. - Aby działania te były skuteczne ważną rolę ma do odegrania Instytut Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa z Wydziału Sztuk Pięknych UMK, kierowanego przez panią prof. Elżbietę Basiul - mówi profesor.

Czytaj także: Prof. Maciej Wojtkowski z UMK ponownie doceniony

Warto też powiedzieć o badaniach nad monitorowaniem procesu konsolidacji kamienia zabytkowego, które, dla wszystkich 23 instytucji, koordynuje prof. Jadwiga Łukaszewicz z IZK UMK.

Poza tym toruński uniwersytet udostępni mobilne laboratorium OCT w ramach oferty MOLAB Transnational Action. Co to oznacza? - Unikalną aparaturę OCT (optyczna tomografia koherencyjna) do badania obiektów zabytkowych zbudowaliśmy w poprzednim projekcie, który realizowaliśmy wspólnie z IZK do wiosny ubiegłego roku. - tłumaczy prof. Targowski. - Teraz badania za pomocą tego instrumentu oferujemy zewnętrznym podmiotom, np. europejskim muzeom. Prace te sfinansuje konsorcjum. W interdyscyplinarnym zespole znajdzie się fizyk do obsługi aparatu i konserwator - odpowiedzialny za interpretację wyników.

Prof. Piotr Targowski, jak się okazało, owocną współpracę z WSP UMK rozpoczął ponad 10 lat temu. Początkiem były wspólne z prof. Bogumiłą Roubą badania nad opracowaniem wspomnianej metody OCT. Dziś fizyk mówi: - Udział w tym i poprzednim projekcie europejskim jest tego konsekwencją.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska