Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Piotr Bartoszcze. Pamiętamy". Powstaje obelisk upamiętniający jego tragiczną śmierć

Dariusz Nawrocki
- Piotr jest ważną postacią dla Kujaw. A do dziś poza grobem, nie miał swojego miejsca w przestrzeni publicznej - przypomina Adam Banaszak.
- Piotr jest ważną postacią dla Kujaw. A do dziś poza grobem, nie miał swojego miejsca w przestrzeni publicznej - przypomina Adam Banaszak. Dariusz Nawrocki
7 lutego na polu pod Radłówkiem odsłonięty zostanie obelisk upamiętniający tragiczną śmierć kujawskiego wybitnego działacza związkowego.

Piotr Bartoszcze był czołowym działaczem NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" w pierwszej połowie lat 80. W stanie wojennym działał w konspiracji.

"Piotr Bartoszcze zaginął w nocy z 7 na 8 lutego 1984 roku podczas rozwożenia wydawnictw podziemnych. Kilkanaście godzin później w kanale Smyrnia w pobliżu drogi z Radłówka do Rycerzewka został znaleziony jego samochód. 9 lutego Roman Bartoszcze odnalazł ciało swojego brata niedaleko tego kanału, w studzience melioracyjnej" - czytamy w okolicznościowej publikacji przygotowanej przez Wojciecha Gonerę.

Czytaj: To już 30 lat od tragicznej śmierci Piotra Bartoszcze

- Jerzy Urban opowiadał wówczas, że Piotr Bartoszcze jechał po pijanemu i wpadł syrenką do kanału Smyrnia. A potem wyszedł z samochodu i wpadł do studzienki w polu. Taka była oficjalna wersja - wspomina historyk Edmund Mikołajczak. Działacze, rolnicy, rodzina i przyjaciele nigdy w to nie uwierzyli i nie wierzą do dziś. Nie mają wątpliwości, że został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

- Piotr był wyjątkowo odważnym człowiekiem. Nigdy się nie ugiął i przypłacił to życiem - wyznaje Józef Znamirowski, który osobiście znał Piotra Bartoszcze, a Janusz Walczak, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, dodaje: - W 1984 roku mocno nasilono represje. Władza wtedy postawiła wszystko na jedną kartę: wykończyć opozycję.

"Inowrocławscy opozycjoniści nie zapomnieli o działaczu rolniczej "Solidarności", który dla społeczeństwa Kujaw zachodnich stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznej dyktaturze. W wolnej już Polsce Piotr Bartoszcze został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski" - pisze Wojciech Gonera.

Co roku rolnicy spotykali się przy grobie, który znajduje się tuż przy kaplicy na cmentarzu św. Józefa w Inowrocławiu. Rok temu narodził się pomysł, by upamiętnić Piotra Bartoszcze. Z inicjatywy Adama Banaszaka wiceprzewodniczącego sejmiku wojewódzkiego, odbyło się spotkanie społecznego komitetu budowy obelisku. - Piotr jest ważną postacią dla Kujaw. A do dziś poza grobem, nie miał swojego miejsca w przestrzeni publicznej - przypomina Adam Banaszak.

7 lutego o godz. 18.30 na polu pod Radłówkiem nastąpi odsłonięcie obelisku, którego fundatorami są rolnicy. Uroczystości poprzedzone zostaną mszą świętą, która o godz. 17 odbędzie się w kościele pw. Świętego Józefa w Inowrocławiu. Organizatorzy zapraszają mieszkańców regionu do udziału w tym wydarzeniu. Zachęcają, by zabrali ze sobą białe i czerwone znicze. Ułożony z nich zostanie symboliczny krzyż. Wskazywać on będzie miejsce, w którym znaleziono ciało bohatera rolniczej "Solidarności".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska