Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

21 stycznia 1945 roku. Armia radziecka wyzwoliła czy zniewoliła Inowrocław? [zdjęcia spod pomnikia]

Dominik Fijałkowski
Członkowie SLD złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności.
Członkowie SLD złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności. Dominik Fijałkowski
Wczoraj minęła 70. rocznicę wyzwolenia Inowrocławia spod okupacji hitlerowskiej. Jak co roku, jej obchody wywołały ogromne emocje.
Obchody 70. rocznicy wyzwolenia InowrocławiaKiedyś pod pomnik można było dojść po chodniku. Dziś trzeba trzeba iść po trawniku

Obchody 70. rocznicy wyzwolenia Inowrocławia

Pod Pomnikiem Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni kwiaty złożyli przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Towarzystwa Miłośników Miasta Inowrocławia i seniorzy z uniwersytetu III wieku.

- Siedemdziesiąta rocznica wyzwolenia Inowrocławia nie nosi charakteru wielkich uroczystości, a przez niektórych jest w ogóle zapomniana. Władze miasta nie są zainteresowane organizowaniem jej obchodów - mówił pod pomnikiem Włodzimierz Figas, szef powiatowych struktur SLD. Dodał też: - Zaniedbany pomnik i jego otoczenie nie jest winą upływającego czasu. To celowa, świadoma i konsekwentna działalność władz Inowrocławia.

Więcej wiadomości z Inowrocławia na www.pomorska.pl/inowroclaw.

Znicze na grobach

Faktycznie, miasto nie zorganizowało wczoraj żadnych oficjalnych obchodów. Natomiast, jak co roku z inicjatywy ratusza i Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, na grobach radzieckich żołnierzy na cmentarzach przy ul. Marulewskiej oraz w Mątwach zapalono symboliczne znicze.

Zaapelowali

Swoje stanowisko w sprawie obchodów rozesłał wczoraj do mediów radny powiatowy Jacek Tarczewski (Prawo i Sprawiedliwość). "Szanowni Państwo, Członkowie SLD. Proszę przyjąć do wiadomości. To, że żyjecie w wolnej Polsce nie zawdzięczacie Rosjanom! Katastrofa, jaką była II wojna światowa i jej tragiczne dla nas skutki nie kończyły naszej niedoli. Umęczony naród został poddany terrorowi i indoktrynacji, które miały na celu jego całkowite upokorzenie. Imperium Zła zaczęło panować na wschodnim terytorium Polski od 17 września 1939 roku, od strzału w plecy polskiemu żołnierzowi. (...) Proszę, zaniechajcie świętowania, na pamięć o ofiarach komunizmu: z Katynia, Miednoje, Ostaszkowa, z Syberii i Kazachstanu i innych miejsc zagłady" - oto fragment wystąpienia radnego.

W imieniu Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego oświadczenie przesłała "Pomorskiej" jego prezes Magdalena Basińska. Oto fragmenty: "II wojna światowa to okres okupacji w naszych dziejach. Pierwszy wróg na wschodzie - Związek Radziecki, drugi na Zachodzie faszystowskie Niemcy. Oba te państwa rozebrały i ograbiły Polskę, a co gorsza stosowały metody ludobójcze. Gdy Niemcy atakowały Westerplatte, ZSRR się przypatrywało, aby 17 września wbić nam nóż w plecy. Gdy Niemcy mordowali Polaków w Palmirach, Sowieci strzelali w tył głowy polskim żołnierzom w Katyniu. (...) Rodzi się zatem pytanie, czy 21 stycznia powinniśmy obchodzić rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do Inowrocławia? Kiedy robią to członkowie i sympatycy SLD to nie dziwi, każda partia ma swoją ideologię i swoje przekonania. Kiedy jednak w uroczystości włącza się Urząd Miejski oraz Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, to naszym zdaniem nie można przejść obojętnie. (...) Czy zatem Urząd Miasta zapala znicze oprawcom czy bohaterom?"

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska