Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panie z KGW wyprawiły wigilię palce lizać [wideo]

es
Te przysmaki przywiozły mieszkanki wsi w Kujawsko-Pomorskim
Te przysmaki przywiozły mieszkanki wsi w Kujawsko-Pomorskim Lech Kamiński
- Aż do świąt można wymieniać, co przywiozłyśmy do Torunia na spotkanie opłatkowe - żartuje Irena Szałek, szefowa KGW Kościelna Wieś.

https://www.youtube.com/watch?v=

Najpierw podzielili się opłatkiem, potem raczyli tym, co najlepsze w polskiej kuchni. Samorządowcy z całego Kujawsko-Pomorskiego zebrali się w toruńskim Dworze Artusa.

O pełne stoły zadbały panie z Kół Gospodyń Wiejskich w miejscowościach - Kościelna Wieś (gmina Osięciny, powiat radziejowski), Chodecz (powiat włocławski), Boniewo (powiat włocławski), Kruszyn (gmina Włocławek), Kwieciszewo (gmina Mogilno), Czarże (gmina Dąbrowa Chełmińska, powiat bydgoski), Pławin (gmina Inowrocław), Unisław (powiat chełmiński), Książki (powiat wąbrzeski) oraz ze Stowarzyszenia Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich Bobrowo (powiat brodnicki), Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Brzozie (powiat brodnicki), Stowarzyszenia Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Tucholi.
Sprawdźmy, co przywiozły do Grodu Kopernika gospodynie na medal. Zaczynamy od Kościelnej Wsi. - Mamy rybę w warzywach, rybę po japońsku, trzy rodzaje śledzi - w oleju, na słodko i w sosie tatarskim, rybę zapiekaną z pieczarkami, roladki ze szpinakiem, karkówkę, schab zapiekany z moerlą, tradycyjny ryż, pierogi z mięsem oraz kapustą z grzybami, roladę z łososia, galaretkę, bigos - wylicza Irena Szałek. - Oczywiście, nie brakuje i ciast . Jest sernik, jabłecznik, miodownik, ciasto z banami, pierniczki, wafelki naszej roboty. Oj, można wymieniać aż do świąt.

Przeczytaj też: Produkty tradycyjne z Kujawsko-Pomorskiego na świąteczny stół

W tutejszym kole KGW jest osiem pań.

- Gotowałyśmy to wszystko przez dwa dni - dodaje szefowa. - Mężowie nie byli zazdrośni, że to, co gotowałyśmy trafiło do Torunia. Ba, byli zadowoleni. Nie co dzień można zobaczyć swoje żony w telewizji czy w internecie.
- My mamy m.in. roladę zawijaną z karkówki, pyszną zupę selerowo-serową, strogonowa, rybę w warzywach, śledzia z porem i jabłkiem, paszteciki, pierogi z cebulką, skrzydełka w miodzie, barszczyk - wylicza Hanna Krysztofiak, przewodnicząca koła Kawki. Tutejsze KGW gotowało wspólnie z KGW Zgniłobłoty. Panie zaręczają: - Wszystko na naszym stole jesy domowe, nie ma mowy o skrótach.

Przeczytaj też: Pieczone pierożki z kapustą i grzybami. Przepis na świąteczny stół [zdjęcia]

- W Kołach nie ma pójścia na łatwiznę, panie są pracowite - śmieje się pani Hanna.

- Spotkaliśmy się dzisiaj, by przyjąć światełko betlejemskie jako znak ciepła, które powinno rozjaśnić nasze serca, aby być lepszym i w ten sposób zmieniać świat na lepszy. Życzę państwu, aby chronić to światełko nie tylko podczas świąt, ale przenieść je na każdy dzień nowego roku. Aby dawało nam poczucie bezpieczeństwa i pokoju, by wyzwalało w nas dobre cechy, które przecież wszyscy mamy, bo jesteśmy stworzeni na znak i podobieństwo - powiedział podczas spotkania wigilijnego Piotr Całbecki, marszałek województwa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska