Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Produkty tradycyjne z Kujawsko-Pomorskiego na świąteczny stół

Agata Wodzień
freeiamges.com, AGW
Na początek wigilijna zupa z suszonych śliwek, a później kaczka nadziewana po kujawsku z kością i pączki ziemniaczano-dyniowe, a do tego wino domowe z Kujaw. Co powiecie na takie regionalne menu?

Poszukujecie czegoś nowego, ale sprawdzonego na świąteczny stół? Chcecie zaskoczyć gości ciekawym daniem? Proponujemy potrawy z Listy Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dania charakterystyczne dla województwa kujawsko-pomorskiego. Będzie regionalnie, z tradycją.

Zaczniemy oczywiście od zup. Z listy wybieramy wigilijną zupę z suszonych śliwek (na Kujawach przygotowywana tylko w wigilię), która na wykazie produktów tradycyjnych znalazła się 2 lata temu i zupę śledziową, nazywaną też rosopitą. Podawano ją z ziemniakami. Jest znana i podawana na wigilijną kolację głównie w okolicach Bądkowa, Włocławka, Radziejowa, Lubrańca, Izbicy Kujawskiej.

Przeczytaj też: Pieczone pierożki z kapustą i grzybami. Przepis na świąteczny stół [zdjęcia]

Kiedy już rozgrzejemy żołądki, czas na coś konkretnego. Wyobrażacie sobie wigilię bez grochu z kapustą? No właśnie. To danie również trafiło na Listę Produktów Tradycyjnych. Oba składniki mają specjalne znaczenia w ludowych wierzeniach. Groch chroni przed chorobami, a kapusta zapewnia dostatek.

Wieczorny posiłek 24 grudnia jest w Polsce zgodnie z tradycją postny, ale już 2 świąteczne dni to przegląd dań mięsnych. Jednym z nich na świątecznym stole może być świąteczna szynka kujawska z kością (cała szynka wieprzowa wraz z golonką, o złocisto-brązowej skórce po upieczeniu, nabita goździkami). Inną propozycją może być kaczka nadziewana po kujawsku. Nadzienie: wątróbka z tej kaczki ,skórka z szyjki, czerstwa bułka, trochę wody, garść drobno pokrojonej natki pietruszki, drobniutko posiekana cebula, sól i pieprz.

Jedną z tradycyjnych potraw są kluski z makiem. Dodajemy rodzynki, włoskie orzechy, skórkę pomarańczową. Mak należało zalać wrzątkiem i odczekać pół doby, po czym odcedzić i zmielić. Kolejny krok to ucieranie pałką i dodawanie rozpuszczonego miodu, orzechów, rozpuszczonego masła. Czasem też masę makową podsmażano.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Inne z produktów, które możemy przygotować na nadchodzące święta Bożego Narodzenia, to np. pączki ziemniaczano-dyniowe, które wywodzą się z okolic Tłuchowa, grzybowniczki, czyli drożdżowe bułeczki z grzybami (świeżymi i suszonymi) pochodzące z Borów Tucholskich.

Dodatkiem może być wino domowe z Kujaw, nalewka dereniowa czy dzięgielówka. Do pochrupania przy choince idealne będą ciasteczka amoniaczki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska